Rachlin, Bohorquez i Alpers oraz Sinfonia Varsovia pod batutą Krzysztofa Urbańskiego wystąpią na niedzielnym koncercie w Warszawie rozpoczynającym 18. Wielkanocny Festiwal im. Ludwiga van Beethovena. W tym roku imprezę promuje plakat Radka Szlagi.
Na początek niedzielnego koncertu orkiestra Sinfonia Varsovia wykona poemat symfoniczny "Don Juan" Richarda Straussa. Potem Koncert potrójny C-dur Beethovena wykonają skrzypek Julian Rachlin, wiolonczelista Claudio Bohorquez i pianista Hinrich Alpers. Na koniec zabrzmi jeden z najsłynniejszych utworów Antonina Dvoraka - IX Symfonia e-moll "Z nowego świata".
W tegorocznym programie Festiwalu Beethovenowskiego znalazło się 17 koncertów symfonicznych, kameralnych i recitali, których będzie można słuchać w Warszawie do 18 kwietnia. Festiwal odbywa się pod hasłem "Beethoven i idea wolności".
W tegorocznym programie Festiwalu Beethovenowskiego znalazło się 17 koncertów symfonicznych, kameralnych i recitali, których będzie można słuchać w Warszawie do 18 kwietnia. Festiwal odbywa się pod hasłem "Beethoven i idea wolności".
Zagrają m.in. Royal Philharmonic Orchestra pod batutą Charlesa Dutoita, Rotterdam Philharmonic Orchestra pod batutą Yannicka Nezet-Seguina, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod batutą Alexandra Liebreicha oraz Emerson String Quartet, hiszpański Cuarteto Casals i Leipziger Streichquartett. Recitale fortepianowe dadzą Fazil Say i stały gość festiwalu Rudolf Buchbinder. Wśród wykonawców znaleźli się też pianiści Ramin Bahrami i Florian Uhlig, skrzypaczki Arabella Steinbacher i Lisa Batiaszwili, flecista Massimo Mercelli.
Oprawę graficzną 18. edycji festiwalu i plakat promujący to wydarzenie przygotował plastyk Radek Szlaga, wspózałożyciel poznańskiej grupy artystycznej Penerstwo, powstałej w 2007 r. Szlaga jest określany jako jeden z najciekawszych malarzy młodego pokolenia, jest też grafikiem, rzeźbiarzem, rysownikiem, tworzy instalacje. Artysta nie jest związany z żadnym nurtem, używa różnych stylów i łączy je dowolnie.
Do tej pory w gronie autorów festiwalowych plakatów znaleźli się także Wilhelm Sasnal, Grupa twożywo, Bartek Materka, Marcin Maciejowski, Jakub Julian Ziółkowski, Honza Zamojski i Tymek Borowski.
"Rok po roku kolejne plakaty autorstwa wybitnych postaci polskiej sztuki współczesnej zaczęły układać się w logiczny ciąg, tworząc galerię dzieł sztuki permanentnie towarzyszącą festiwalowi" - powiedział PAP dyrektor organizującego festiwal Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena Andrzej Giza. Uznał, że nawet najlepsze wydarzenie, by zaistnieć i dotrzeć do odbiorców, musi zadbać o identyfikację wizualną w kampanii reklamowej, za pomocą plakatu widocznego w mieście, ale także najprostszych druków, jak bilety i zaproszenia.
Giza zaprasza do pracy nad plakatami twórców - według niego - wytyczających nowe kierunki w sztuce. "I choć zawsze ich wizje są śmiałe czy nawet, dla części środowiska, kontrowersyjne, nie waham się wcielać ich w życie ponosząc pełną odpowiedzialność za podjęte wcześniej zobowiązania" - mówił.
Na tegorocznym festiwalu zostanie wręczona International Classical Music Award (ICMA), którą przyznaje grono krytyków muzycznych reprezentujących 13 krajów na świecie. Nagroda w 2010 r. zastąpiła słynne MIDEM Classical Awards przyznawane podczas targów fonograficznych w Cannes. Od tamtego czasu odbyły się trzy edycje nagrody ICMA, w 2011 r. - w Tampere, w 2012 r. - w Nantes, w 2013 r. - w Mediolanie. Uroczystość wręczenia nagród w Warszawie odbędzie się 12 kwietnia.
Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena zostało założone i jest prowadzone przez Elżbietę Penderecką. Pierwsza edycja festiwalu, zorganizowana w 170. rocznicę śmierci patrona, odbyła się w 1997 r. w Krakowie. Festiwal był tam organizowany przez kolejne siedem lat, w 2004 r. został przeniesiony do Warszawy.
Niedzielny występ patronatem honorowym objęli ambasadorzy Austri i Niemiec. Patronat medialny nad całością imprezy ma Polska Agencja Prasowa. (PAP)
mce/ abe/