Koncertem zespołu I Virtuosi Italiani w komorze badawczej nr 8 na poziomie 320 m w Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu rozpocznie się w sobotę wieczorem X Międzynarodowy Festiwal im. Krzysztofa Pendereckiego.
Jak zapowiedział dyrektor festiwalu, pochodzący z Zabrza kontrabasista i dyrygent Jurek Dybał, będzie to podróż z muzyką włoską i muzyką Krzysztofa Pendereckiego. W programie inauguracyjnego koncertu artystów włoskiego zespołu, z udziałem Dybała na kontrabasie, prócz Cadenzy na altówkę solo i Kartek z nienapisanego dziennika patronu festiwalu, znajdą się utwory Giacomo Pucciniego, Giovanni Sollimy i Nino Roty, a także Myrosława Skoryka
Trzy dni później, w sąsiedniej komorze kompresorów kopalni Guido (również 320 m pod ziemią) odbędzie się koncert Symfonia Szkła Philippa Marguerrego i Sebastiana Reckerta (obaj verrofon, czyli instrument, zbudowany ze szklanych rur osadzonych na ramie), a także Claasa Hardersa (viola da gamba – dawny instrument smyczkowy, przypominający wiolonczelę).
W programie znajdą się m.in. Adagio C-dur Wolfganga Amadeusa Mozarta, Impresja nt. Arii z Trzech utworów w dawnym stylu Krzysztofa Pendereckiego, Sarabanda z Suity g-moll Johanna Sebastiana Bacha, fragmenty z opery Łucja z Lammermooru Gaetano Donizettiego, Impresja nt. Passacaglii z Serenady na smyczki Krzysztofa Pendereckiego, Preludium e-moll op. 28 nr 4 Fryderyka Chopina, Pawana śpiącej królewny z suity Moja matka gęś Maurice’a Ravela czy Impresja nt. Agnus Dei z Polskiego Requiem Pendereckiego.
Na zakończenie festiwalu przewidziano widowisko Muzyka ogni sztucznych, przygotowywane na czwartek 29 września w naziemnej niecce strefy Carnall zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza. Pod dyrekcją Dybała wystąpią w nim m.in. wirtuoz fletu prostego Maurice Steger i Sinfonia Varsovia.
Dybał przygotował na ten koncert m.in. dzieła Pendereckiego: Sinfoniettę nr 2 na flet i smyczki, Muzykę na flety proste, marimbę, perkusję i smyczki czy Trzy utwory w dawnym stylu, a także Koncert C-dur na flet prosty, smyczki i basso continuo, TWV 51:C1 Georga Philippa Telemanna, Koncert fletowy D-dur Il Gardellino op. 10 nr 3, RV 428 Antonio Vivaldiego oraz Muzykę na wodzie i Muzykę ogni sztucznych Georga Friedricha Haendela.
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się 22 października 2013 r., towarzysząc ówczesnym obchodom jubileuszu 80. urodzin profesora Krzysztofa Pendereckiego - jednego z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów i dyrygentów. Jego dyrektorem pozostaje od początku pochodzący z Zabrza kontrabasista Jurek Dybał.
Penderecki zmarł w swoim krakowskim domu 29 marca 2020 r., w wieku 86 lat. Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem muzycznym; doktorem honoris causa 39 uniwersytetów, honorowym członkiem najważniejszych światowych akademii artystycznych i naukowych, Kawalerem Orderu Orła Białego.
Urna z prochami Krzysztofa Pendereckiego została złożona 29 marca br. w Panteonie Narodowym w kościele św. apostołów Piotra i Pawła w Krakowie.
Kopalnia Guido i Sztolnia Królowa Luiza to części współprowadzonego przez samorządy miasta i województwa Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, które od ponad dekady działa na rzecz zachowania i udostępnienia zabrzańskich zabytków poprzemysłowych. Jego główne obiekty to – obok Guido i Luizy – efektowna siedziba w budynku dawnego starostwa powiatowego, a także zabytkowa wieża wodna przy ul. Zamoyskiego, w której dobiega końca przygotowywanie wystawy o węglu.
Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido działa na bazie historycznej kopalni, powstałej w 1855 r. W 1967 r. utworzono tam kopalnię doświadczalną, a w latach 1982-96 funkcjonował Skansen Górniczy Guido. Od czasu ponownego otwarcia dla ruchu turystycznego w czerwcu 2007 r. w kopalni udostępniono turystom trzy poziomy: historyczny 170 m oraz bliższe współczesności 320 m i 355 m.
W udrożnionym stopniowo w ostatnim dziesięcioleciu fragmencie Głównej Kluczowej Sztolni Dziedzicznej (funkcjonującym obecnie pod nazwą Sztolnia Królowa Luiza) fragment historycznych wyrobisk przechodzi się pieszo, a ponad 1,1 km trasy to najdłuższy w Polsce, podziemny spływ zasilanymi elektrycznie łodziami. Na powierzchni Luizy działa m.in. strefa Carnall, prezentująca w odnowionych historycznych obiektach wystawy tematyczne.
Prócz działalności turystycznej oba obiekty są miejscami organizacji wydarzeń kulturalnych. W Królowej Luizie m.in. w ostatnich latach organizowany jest Carnall Festival – poświęcony muzyce elektronicznej.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ pad/