Festiwal "W samo południe" promujący kultury chorwacką, serbską, słoweńską i macedońską organizuje m.in. Instytut Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego. W imprezie udział wezmą m.in. aktorzy z teatrów narodowych tych państw oraz znani i nagradzani pisarze.
Festiwal ruszył w poniedziałek, potrwa do 13 maja. "Podczas festiwalu odbędą się Dni Kultury Chorwackiej, Dni Kultury Macedońskiej, Dni Kultury Serbskiej i Dni Kultury Słoweńskiej, w ramach których przedstawione zostaną wybrane osiągnięcia wymienionych krajów z ostatnich lat" - poinformowała w poniedziałek uczelnia.
W festiwalowym programie znalazły się m.in. wykłady, warsztaty i seminaria dla studentów oraz spektakle teatralne, projekcje filmów, warsztaty, spotkania z twórcami i pisarzami, którzy - jak podaje uczelnia - "mają w swoich krajach status gwiazd" oraz krótkie kursy poszczególnych języków, w których mogą wziąć udział wszyscy zainteresowani.
"Festiwal potrwa miesiąc, a na prezentację osiągnięć jednego kraju poświęcamy tydzień. Rozpoczynamy od Chorwacji występem gościnnym Teatru z Zagrzebia, które na deskach Teatru Śląskiego w Katowicach zaprezentuje przedstawienie +Glembajowie+" - powiedział PAP dr hab. Leszek Małczak z Instytutu Filologii Słowiańskiej Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Dodał, że na scenie będzie można zobaczyć aktorów znanych z chorwackich teatrów i seriali.
W ramach Dni Kultury Słoweńskiej będzie można obejrzeć m.in. film "Izlet" ("Odlot") z 2011 roku, który przedstawia historię przyjaciół, w tym żołnierza, który ma wyruszyć na misję do Afganistanu.
Trzeci tydzień festiwalu będzie poświęcony kulturze macedońskiej. Widzowie będą mogli obejrzeć film "Mir za site" ("Pokój wszystkim") z 2007 roku, który dotyka wielokulturowości i wieloetniczności Macedonii. "Film ukazuje wielowyznaniowe środowisko, którego przedstawiciele szanują istniejące między nimi różnice natury religijnej i nie stanowią dla siebie zagrożenia" - poinformowali organizatorzy festiwalu.
Ostatni tydzień został zarezerwowany dla kultury serbskiej; wówczas odbędzie się wykład i spotkanie autorskie z nagradzanym i uznanym serbskim pisarzem, tłumaczem, wydawcą i publicystą Vladimirem Arsenijeviciem. Jego antywojenna powieść "U potpalublju" (tłumaczenie polskie "Pod pokładem") została przełożona na ponad 20 języków - plasując autora w gronie najczęściej tłumaczonych pisarzy serbskich.
W programie festiwalu znalazły się też spotkania autorskie z innymi pisarzami, w tym z jednym z najczęściej tłumaczonych pisarzy Chorwacji, zdobywcą wielu nagród literackich Zoranem Fericem, a także ze znanym słoweńskim prozaikiem i autorem scenariuszy Nejcem Gazvodą.
Małczak zaznaczył, że każdy prezentowany spektakl, film, spotkanie poświęcone poezji będą tłumaczone na język polski. "Wszystko będzie tłumaczone na język polski. Tłumaczenia przygotowaliśmy wspólnie ze studentami. Chcemy aby przekaz był dla wszystkich zrozumiały, ponieważ naszą misją jest bycie ambasadorami kultur tych krajów w Polsce i kultury polskiej zagranicą" - dodał Małczak.
Zaprezentowana zostanie też działalność organizacji Forum Kultur Słowiańskich (skupia obecnie 13 państw słowiańskich) oraz jednego z projektów literackich "100 Powieści Słowiańskich", który ma na celu promocję współczesnej literatury słowiańskiej.
Festiwal "W samo południe" będzie się odbywał w Katowicach, Chorzowie i Sosnowcu. (PAP)
ktp/ par/