Wspomnienia i dyskusje o twórczości braci Różewiczów: Tadeusza, Stanisława i Janusza, poświęcone im widowisko słowno-muzyczne oraz wirtualny spacer po Radomsku śladami artystów złożą się na rozpoczynający się w piątek „Różewicz Open Festiwal”. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane online.
Jedyny w kraju festiwal poświęcony życiu i twórczości braci Różewiczów od przeszło 10 lat organizowany jest w ich rodzinnym Radomsku. Jego twórcy chcą w ten sposób podtrzymać pamięć o Tadeuszu (poeta, dramaturg i prozaik), Stanisławie (reżyser, scenarzysta) i Januszu (poeta), w różnych formach ukazując dziedzictwo wybitnych twórców literatury i kina, a także zachęcić uczestników wydarzeń do rozwijania swoich pasji i zdolności artystycznych.
W tym roku ze względu na sytuację epidemiczną zrezygnowano jednak z bezpośrednich spotkań i wszystkie główne punkty programu zaplanowano w wersji online, dzięki czemu będą one dostępne w internecie nie tylko dla wielbicieli twórczości Różewiczów.
Festiwal rozpocznie piątkowa dyskusja panelowa "3 x Różewicz" m.in. z udziałem Julii Różewicz – wnuczki Tadeusza Różewicza i Wiesławy Różewicz – żony Tadeusza Różewicza oraz autorką pracy magisterskiej poświęconej Januszowi Różewiczowi i wieloma innymi znawcami dorobku artystów.
"W sobotę, w drugim dniu festiwalu przygotowaliśmy widowisko słowno-muzyczne +3 x Różewicz+ z udziałem światowej sławy jazzmana Michała Urbaniaka. Na scenie widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Radomsku wystąpią radomszczańscy muzycy oraz zaproszeni goście" – poinformował dyrektor organizującego imprezę MDK w Radomsku Krzysztof Zygma.
Widowisko wypełnią teksty Tadeusza Różewicza i wiersze Janusza Różewicza w aranżacji muzycznej, a także czytane przez aktorów wspomnienia Stanisława i Tadeusza Różewiczów.
W niedzielę zaplanowano natomiast wirtualny spacer śladami braci Różewiczów. Jego przewodnikiem będzie historyk Agnieszka Kuligowska, która podczas wędrówki po Radomsku opowie o wszystkich ważnych dla rodzeństwa miejscach. Wykorzystane zostanie również niepublikowane nagranie z ostatniej wizyty Stanisława Różewicza w Radomsku oraz archiwalne zdjęcia.
Wszystkie wydarzenia online rozpoczną się o godz. 18. Można je śledzić na stronie festiwalu: rozewiczopen.pl oraz na kanale radomoszczańskiego MDK na Youtube. "Zapraszamy również do studia festiwalowego, oczywiście online, z nadzieją na bezpośrednie spotkanie w przyszłym roku" – dodał Zygma.
Głównymi organizatorami "Różewicz Open Festiwal" są: radomszczański dom kultury i Miasto Radomsko przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Najstarszy z braci Różewiczów - Janusz (ur. 1918) - zginął w listopadzie 1944 r. w Łodzi. Został rozstrzelany przez Gestapo za udział w konspiracji. Napisał kilkanaście wierszy, m.in. "Sen", "Krzak bzu śpiewający", "Wiersz o samotności i o pani, która czasem się zjawiała żywa".
Zmarły w 2008 roku Stanisław Różewicz (ur. 1924), reżyser i scenarzysta, był twórcą takich filmów jak m.in. "Miejsce na Ziemi", "Świadectwo urodzenia", "Westerplatte", "Opadły liście z drzew". Był współzałożycielem, a później wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego (obecnie Studio Filmowe) "Tor". Przez wiele lat wykładał w łódzkiej Filmówce.
Tadeusz Różewicz (1921-2014), poeta, dramaturg i prozaik, to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Do najważniejszych dzieł w jego dorobku należą: "Pięć poematów", "Formy", "Kartoteka", "Świadkowie albo Nasza mała stabilizacja", "Na czworakach", "Białe małżeństwo", "Kartoteka rozrzucona" i zbiór wierszy "Matka odchodzi". (PAP)
autor: Bartłomiej Pawlak
bap/ dki/