„Wiosna z Lemem”, czyli cykl podcastów poświęconych słynnemu pisarzowi, szkoła czytania i strona internetowa, przybliżająca jego twórczość – to nowe propozycje dla wielbicieli Stanisława Lema w stulecie jego urodzin.
Pierwszy z cyklu podcastów „Wiosna z Lemem” jest już dostępny w internecie – m.in. w mediach społecznościowych i na stronach przekroj.pl i planetalem.pl. Gościem tego odcinka, zatytułowanego „Na tapczanie siedzi leń”, jest Stanisław Bereś, krytyk i historyk literatury, któremu wielokrotnie zdarzało się siedzieć na tapczanie Stanisława Lema.
„Przy okazji głębokiego zanurzenia w lemologię opowiemy o świecie współczesnym i jego rozlicznych bolączkach. Te podcasty nie zwalniają z lektury Lema, ale są do niej świetnym dodatkiem. Nie uchronią świata przed katastrofą klimatyczną i rządami sztucznych inteligencji, ale mogą wskazać kierunek ucieczki” – zapowiedział Szymon Kloska z Krakowskiego Biura Festiwalowego, które wraz z Fundacją Przekrój realizuje podcasty.
Przybliżać postać i twórczość Lema ma także nowo uruchomiona strona internetowa lubimyczytacLema.pl. Czytelnicy znajdą tu niepublikowane wcześniej materiały, a także rozmowy i artykuły przybliżające sylwetkę pisarza, opisy książek, zapowiedzi premier pozycji nowo wydanych.
Każdy czytelnik może wzbogacić stronę, dodając cytat albo opinię o przeczytanej książce. Aby to zrobić trzeba założyć konto lubimyczytac.pl. „Zapraszamy do regularnych odwiedzin – już niebawem ogłosimy konkurs, w którym dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego do wygrania będą pakiety książek autora” – zachęcają twórcy strony.
Wśród nowych punktów obchodów Roku Lema są zdalne lekcje „Creme de la Lem”, które potrwają do 23 maja w ramach Copernicus Festival. Nowa lekcja odbywa się codziennie o godz. 14. Wszystkie rozmowy i wykłady będą dostępne na festiwalowych kanałach w mediach społecznościowych.
Kulminacja obchodów Roku Lema jest planowana na wrzesień.
Obchody są dofinansowane przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ wj/