Rozpoczął się nabór projektów książkowych do Nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Wyróżnienie zostanie przyznane - już po raz trzeci - pisarzom, ilustratorom, redaktorom i tłumaczom uczestniczącym w powstaniu publikacji. Do tej pory wsparto w ten sposób 80 twórców.
Jak wyjaśniło we wtorek Krakowskie Biuro Festiwalowe, realizator wydarzenia, celem nagrody jest wspieranie i promocja wartościowych inicjatyw wydawniczych nawiązujących do literackiego charakteru Krakowa, jego dziedzictwa oraz najważniejszych postaci i zjawisk życia kulturalnego. Termin nadsyłania zgłoszeń do nagrody upływa 15 kwietnia. Ogłoszenie laureatów nastąpi w pierwszej połowie maja.
Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka KBF oceniła, że Nagroda Krakowa Miasta Literatury UNESCO jest ważnym elementem wsparcia dla środowisk kreatywnych związanych z literaturą i sektorem wydawniczym.
„Uchwała Rady Miasta Krakowa z 2020 roku daje nam podstawę do finansowego wsparcia nowych projektów, a przyznając nagrody w aż czterech kategoriach, pokazujemy różnorodność środowiska twórczego oraz rozległość dziedzictwa literackiego Krakowa” - wskazała. Według regulaminu wartość nagrody może wynieść do 30 tys. zł.
Jak przypomniano, dotychczas Nagrodami KMLU wyróżniono 80 twórców i twórczyń zgłoszonych przez wydawców z całej Polski. Reprezentowali oni zarówno większe wydawnictwa działające na rynku książki już od wielu lat i posiadające w swojej ofercie pozycje najwybitniejszych polskich pisarzy, jak i oficyny bardziej niszowe, stawiające na młodych pisarzy, tłumaczy i ilustratorów oraz świeże spojrzenie na współczesną kulturę i literaturę.
Zdaniem Marcina Dyrcza, sekretarza Nagrody KMLU popularność, jaką cieszyły się poprzednie nabory, świadczy o dużym zapotrzebowaniu na wsparcie finansowe ze strony środowiska. „To także pokazuje jak prężnie działa krakowskie środowisko literackie i jak często Kraków staje się bohaterem literackich opowieści” - wskazał.
Wśród nagrodzonych do tej pory zgłoszeń znalazły się projekty literackie m.in.: Waldemara Bawołka (2021), Przemka Dębowskiego (2020), Magdaleny Heydel (2020), Olgi Hund (2020), Igora Jarka (2020), Jakuba Kornhausera (2021), Katarzyny Kubisiowskiej (2020), Ryszarda Krynickiego (2021), Aleksandry Lipczak (2020), Ewy Lipskiej (2020), Wojciecha Nowickiego (2020), Zośki Papużanki (2021), Sławomira Shutego (2020) i Wita Szostaka (2020).
Przy wsparciu finansowym Nagrody KMLU ukazały się m.in. zbiór opowiadań Dominiki Słowik „Samosiejki” (Wydawnictwo Literackie 2021), poświęcone Holandii eseje Piotra Oczki „Pocztówka z Mokum” (Znak 2021) czy prozatorski debiut Elżbiety Łapczyńskiej „Bestiariusz nowohucki” (Biuro Literackie 2020) wyróżniony potem Nagrodą Conrada 2021.
Nagrodzone projekty wydawnicze zostaną objęte działami promocyjnymi w postaci prezentacji w mediach społecznościowych KMLU i organizacji spotkań premierowych w księgarniach kameralnych lub w nowej przestrzeni na literackiej mapie Krakowa – Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20.(PAP)
autor: Rafał Grzyb
rgr/ pat/