Sala audytoryjna w Centrum Kongresowym ICE Kraków będzie nosić imię Krzysztofa Pendereckiego. Nadanie imienia nastąpi 30 maja w ramach 11. Festiwalu Muzyki Filmowej i będzie częścią krakowskich obchodów 85. urodzin kompozytora.
Uroczystość nadania imienia poprzedzi koncert „Penderecki2Cinema”, w którym artysta weźmie udział.
„Jestem zaszczycony, że sala audytoryjna ICE Kraków będzie nosiła moje imię. Jej architektura, akustyka, a przede wszystkim koncerty, które mają tu miejsce – wszystko jest na wysokim poziomie. To wyróżnienie mieć swoje miejsce w mieście, które ma tak bogatą tradycję muzyczną” – powiedział cytowany w materiałach prasowych kompozytor Krzysztof Penderecki.
Z kolei prezydent Krakowa Jacek Majchrowski zauważył: „Zasługi prof. Krzysztofa Pendereckiego dla światowej kultury i Krakowa są nieocenione, jest on również jednym z najbardziej rozpoznawalnych Polaków na świecie. Poza tym nie tylko prezentuje w Krakowie swoje dzieła, ale również jest jego mieszkańcem od ponad 60 lat. Nadanie Sali audytoryjnej ICE Kraków imienia Krzysztofa Pendereckiego wydaje się w tym wypadku naturalny krokiem”.
Sala audytoryjna ICE Kraków to sala wielofunkcyjna z widownią otaczającą scenę z trzech stron, dostosowana do funkcji konferencyjno-kongresowych i koncertowych. Pomieszczenie dysponuje zmienną akustyką - dostosowywaną każdorazowo do rodzaju wydarzenia - o podwyższonych parametrach, oferuje także najnowocześniejsze rozwiązania z zakresu techniki estradowej.
Technologia wielosegmentowej sceny umożliwia aranżację przestrzeni zgodnie z oczekiwaniami organizatorów imprez. Sala audytoryjna wyposażona jest w zapadnię dla stanowisk realizacyjnych, kabiny reżyserskie na każdym z trzech poziomów oraz kabiny do tłumaczeń symultanicznych.
Krzysztof Penderecki to jeden z najbardziej znanych kompozytorów w świecie, który inspiruje kolejne pokolenia muzyków. Zasłużył się dla kultury muzycznej tworząc m.in. takie dzieła jak „Tren 'Ofiarom Hiroszimy”, „Polskie Requiem”, cykl VIII „Symfonii”. Jego muzyka pojawia się m.in. w filmach „Lśnienie”, „Egzorcysta” oraz „Rękopis znaleziony w Saragossie”.
Krzysztof Penderecki związał się z Krakowem już w czasach swojej młodości. Tutaj zaczął studiować prywatnie kompozycje pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego. Dalsze studia kontynuował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, obecnie Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. W 1958 r. objął asystenturę w Katedrze Kompozycji na swojej macierzystej uczelni, a w 1972 r. został mianowany jej rektorem. Tę funkcję pełnił do 1987 r. W latach 1987-1990 był dyrektorem artystycznym Filharmonii Krakowskiej. Penderecki jest m.in. honorowym obywatelem miasta Krakowa i członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Twórczość artysty była wielokrotnie nagradzana prestiżowymi nagrodami.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ agz/