Po raz drugi Międzynarodowy Studencki Festiwal Folklorystyczny odbywa się w przestrzeni wirtualnej. Do czwartku w internecie transmitowane będą występy zespołów z różnych krajów, m.in. Tajwanu, Brazylii i Chile – zakomunikował Uniwersytet Śląski, organizator wydarzenia.
„Choć niezmiernie bardziej wolelibyśmy spotkać się w Cieszynie, by jak przed pandemią celebrować nasze święto folkloru wspólnie, liczymy, że taka forma festiwalu również dostarczy wspaniałych przeżyć” – poinformował w poniedziałek rzecznik śląskiej uczelni Jacek Szymik-Kozaczko.
W obecnej edycji występy transmitowane są m.in. na profilu uniwersyteckim na youtube: https://www.youtube.com/c/telewizjaus/videos. Można tam już obejrzeć występy Japończyków i Rumunów, a także Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej im. Janiny Marcinkowej.
W poniedziałek wieczorem zaprezentuje się balet folklorystyczny Puente Alto Bafopal z Chile. Na wtorek zaplanowano koncert tajwańskiego zespołu Feng Hsiang Dance Troupe, a na środę grupy dziecięcej z Grecji oraz zespołu ludowego Franca Marolta ze Słowenii. W czwartek transmitowany będzie występ grupy folklorystycznej “Os Gauchos” z Brazylii.
Szymik-Kozaczko dodał, że festiwal, którego głównym organizatorem od 1979 r. jest Uniwersytet Śląski, a gospodarzem – Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Katowice”, jest imprezą wyjątkową, dobrze znaną w środowisku folklorystycznym. „Wydarzenie to co roku współtworzy ponad 300 osób: wykonawców z całego świata oraz organizatorów, dla których od wielu lat końcówka sierpnia niezmiennie oznacza długo wyczekiwane spotkanie z muzyką, tańcem i śpiewem” – zaznaczył.
Festiwal jest największą w regionie studencką imprezą folklorystyczno-kulturalną. Od lat figuruje w kalendarium CIOFF - Międzynarodowej Rady Organizatorów Festiwali Folkloru i Sztuki Tradycyjnej, działającej pod auspicjami UNESCO. (PAP)
Autor: Marek Szafrański
szf/ dki/