English National Ballet z Wielkiej Brytanii oraz światowej klasy zespoły taneczne z Kuby, Kanady i Chin zaprezentują się na XXIV Łódzkich Spotkaniach Baletowych, odbywających się w Teatrze Wielkim w Łodzi od 3 maja do 20 czerwca b.r.
"Program XXIV Łódzkich Spotkań Baletowych został skonstruowany tak, by był kontynuacją założeń festiwalu – idei otwartości na to, co nowe i wartościowe w sztuce tańca przy zachowaniu pamięci o wielkiej klasyce baletowej" - poinformowała PAP rzeczniczka Teatru Wielkiego Emilia Rzeźnicka.
Publiczność tegorocznych Spotkań Baletowych będzie miała okazję oglądać światowej klasy zespoły taneczne. Po raz pierwszy w Polsce wystąpi English National Ballet z Wielkiej Brytanii - zespół istniejący od 1950 r. (początkowo jako Festival Ballet); od 1980 r. będący jednocześnie placówką edukacyjną.
Na scenie Teatru Wielkiego zaprezentuje się także inny brytyjski zespół: Akram Khan Company. A także kubański- Acosta Danza i kanadyjski – RUBBERBANDance Group. Po raz pierwszy w historii festiwalu w spektaklu tanecznym wystąpi zespół z Chin – BeijingDance/LDTX z Pekinu.
Teatr Wielki w ramach festiwalu - zgodnie z podtrzymywaną od lat tradycją - przygotuje premierowe przedstawienie. Będzie to "Spartakus" Arama Chaczaturiana w choreografii Emila Wesołowskiego.
Łódzkie Spotkania Baletowe to taneczne biennale organizowane od 1968 r. Są największą i najbardziej prestiżową imprezą baletową w kraju. Ich ideą jest upowszechnianie sztuki baletowej i aktualnych osiągnięć choreograficznych, zarówno na polu tańca klasycznego, jak i różnorodnych nurtów tańca współczesnego.
Na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi gościły już wszystkie najbardziej liczące się na świecie zespoły baletowe jak Balet XX wieku Maurice’a Béjarta, Nederlands Dans Theater, Sadler’s Wells, Royal Ballet, Ballet Rambert, Cullberg Ballet, Batsheva Dance Company, Balet Teatru Bolszoj z Moskwy, Sanktpetersburski Teatr Baletu Borisa Ejfmana, Ballet Nacional de Cuba, Stuttgarter Ballett, Elisa Monte Dance Company, Kibbutz Contemporary Dance Company, Akram Khan Company. Gośćmi festiwalu byli też słynni choreografowie, m.in. Maurice Béjart, Alicia Alonso, John Neumeier, Jiří Kylian, William Forsythe, Daniel Ezralow, Boris Ejfman, Mats Ek, Birgit Cullberg. (PAP)
agm/ pat/