60 koncertów muzyki współczesnej i poważnej - w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie po raz szósty odbędzie się polska edycja międzynarodowego festiwalu Szalone Dni Muzyki. Impreza odbywać się będzie od 25 do 27 września.
Tegoroczna odsłona Szalonych Dni Muzyki - polskiej edycji zapoczątkowanego we Francji festiwalu La Folle Journee - odbywać się będzie pod hasłem "Pasje serca i duszy". W ciągu trzech festiwalowych dni na scenach Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie odbędzie się 60 koncertów.
"To zaproszenie do świata muzyki, skierowane do ludzi, którzy nie mają na co dzień w zwyczaju odwiedzania sal koncertowych. Mamy nadzieję, że z grona słuchaczy urodzą się przyszli widzowie Teatru Wielkiego i bywalcy Filharmonii Narodowej" - powiedział dyrektor Teatru Wielkiego-Opery Narodowej Waldemar Dąbrowski podczas wtorkowej konferencji prasowej, podkreślając edukacyjną misję imprezy.
Jak dodał Rene Martin, twórca La Folle Journee, "od pięciu lat każda edycja festiwalu poświęcona była jakiemuś kompozytorowi. Pomyślałem, że warto poszerzyć tę tematykę i przedstawić twórczość większej liczby artystów, nawet jakiś fragment historii muzyki. Pokazać, że jedni kompozytorzy wywarli wpływ na twórczość innych. W tym roku postanowiłem wybrać temat pasji - pasje duszy to przede wszystkim muzyka barokowa, religijna; pasje serca - muzyka romantyczna".
Jedną z gwiazd tegorocznej edycji będzie francuski akordeonista jazzowy i kompozytor Richard Galliano, wraz z prowadzonym przez siebie sekstetem. Zespół wystąpi trzykrotnie podczas festiwalu, za każdym razem prezentując się w innym repertuarze, wykona m.in. monograficzny program poświęcony kompozycjom Bacha.
Zespół wystąpi podczas inauguracji tegorocznego festiwalu; wystąpi także rosyjsko-litewski Lukas Geniusas - laureat II nagrody XVI Konkursu Chopinowskiego - oraz sopranistka Marita Solberg w Orkiestrą Teatru Wielkiego-Opery Narodowej pod batutą Arie van Beeka.
Podczas festiwalu warszawskiej publiczności zaprezentuje się także m.in. grupa Haba Quartett, czeski kwartet smyczkowy o niemal 70-letniej historii. Muzycy wykonają utwory rodzimych kompozytorów - Bedricha Smetany i Leosa Janacka.
Jednym z wydarzeń tegorocznych Szalonych Dni Muzyki będzie wykonanie koncertu nr. 21 z kompozycjami Arnolda Schoenberga i Antona Weberna w interpretacji francuskiego kwartetu Quatour Modigliani oraz występ niemieckiego zespołu Spark - the Classical Band, który wykona kompozycje współczesnych twórców.
Jak podkreślili organizatorzy, oprócz kameralistyki na festiwalu wysłuchać będzie można także romantycznej muzyki symfonicznej, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Orkiestry Teatru Wielkiego-Opery Narodowej, Polskiej Orkiestry Radiowej oraz Sinfonii Varsovii.
W programie "zagości" także muzyka sakralna: "Pasję wg św. Jana" jednego z najważniejszych przedstawicieli europejskiego minimalizmu Arvo Paerta wykona estońska grupa Vox Clamantis pod dyrekcją Jaana-Eika Tulve. Do "nurtu pasyjnego" nawiąże także Quatour Modigliani, który wykona "Siedem ostatnich słów Chrystusa na Krzyżu" Josepha Haydna, w wersji na kwartet smyczkowy. Swoje prace zaprezentuje także Murcof, meksykański artysta zajmujący się muzyką elektroniczną.
Zaplanowano także program, skierowany do dzieci - Smykofonię, przygotowaną przez Fundację Muzyka Jest Dla Wszystkich. Gościem programu będzie pianista Marcin Masecki.
Szalone Dni Muzyki – La Folle Journee – to festiwal realizowany od 1995 r. Martin wpadł na pomysł na koncercie zespołu U2, na który wybrał się ze swoimi dziećmi. Potem opowiadał, że widząc na stadionie 35 tys. widzów, pomyślał sobie, że ludzie w wytartych jeansach i trampkach mogliby także posłuchać muzyki Bacha i Mozarta; muzyka poważna niesie przecież podobne emocje jak koncert rockowy – zabawę, przyjemność i wspólne przeżywanie muzyki. Do Polski festiwal zawitał po raz pierwszy w 2010 r. Pod hasłem "Chopin Open" uczczono obchody Roku Chopinowskiego.
Szczegółowy program imprezy dostępny jest na stronie internetowej www.szalonednimuzyki.pl (PAP)
pj/ mhr/