Wspomnienia o Stefanie Norblinie, artyście tworzącym w Polsce, Indiach i USA, oraz projekcje filmowe, warsztaty plastyczne, pokazy tańca indyjskiego znajdą się w programie "Sztukobrania", które odbędzie się w sobotę w Stalowej Woli. "Sztukobranie" będzie towarzyszyć wystawie „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny”, która zostanie otwarta w piątek w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Będzie ją można zwiedzać do 9 października. Później ekspozycja pojedzie do Indii.
„Dla gości muzeum przygotowujemy towarzyszący wystawie cykl imprez, które nawiążą do wielowątkowej twórczości Stefana Norblina. Będą m.in. spotkania z gośćmi mającymi bliski kontakt z artystą lub jego twórczością, będzie miasteczko indyjskie” – poinformowała Lucyna Mizera, dyrektor stalowowolskiego muzeum.
Program "Sztukobrania" zainauguruje panel wspomnień o Stefanie Norblinie i jego twórczości. Artystę wspominać będzie m.in. jego syn Andrew Norblin, który będzie obecny także na wernisażu wystawy; badacz twórczości Stefana Norblina prof. Claus-Ullrich Simon, konserwator dzieł Norblina w Indiach Józef Steciński oraz Anna Szlązak, kurator wystawy w Stalowej Woli.
Na program "Sztukobrania" złożą się także projekcje filmowe: „Szpiega w masce”, w którym obok Hanki Ordonówny, grającej główną rolę kobiecą i śpiewającą swoje wielkie przeboje, będzie można zobaczyć żonę Stefana Norblina - Lenę Żelichowską, która wciela się w rolę agentki kontrwywiadu polskiego. Publiczność będzie mogła zobaczyć także film „Om Shanti Om”, zaliczany do czołówki najlepszych produkcji Bollywood ostatnich lat.
Z kolei podczas warsztatów plastycznych będzie można samodzielnie wykonać oryginalne drobiazgi w stylu indyjskim: malowane apaszki, koronkowo-gliniane podstawki na kadzidełka, świeczniki. Ponadto w miasteczku indyjskim będzie można kupić indyjskie potrawy, herbatę, kadzidełka, biżuterię, przyprawy, stroje.
Dodatkową atrakcją będą pokazy tańca indyjskiego, malowania henną panny młodej, pozowanie do zdjęć w turbanie i sari, pokaz kalaripayatu czyli indyjskiej sztuki walki oraz konkursy, indyjskie gry i zabawy dla dzieci.
Zapkanowano też koncerty. Wystąpi Indialucia, łącząca w swoim repertuarze dwa style: muzykę indyjską i flamenco, a także The Beatles Revival z Czech, który interpretuje utwory Beatlesów.
Na ekspozycji „Stefan Norblin (1892-1952). Artysta wszechstronny” będzie można zobaczyć m.in. cztery wielkoformatowe płótna tego artysty, które na co dzień zdobią ściany pałacowych apartamentów maharadży Jodhpuru w Indiach, Gaja Singha II i jego żony, projekty wnętrz pałacu w Jodhpurze, a także prace, które powstały w Polsce, m.in. portrety polityków i elity towarzyskiej, plakaty, projekty i fotografie strojów teatralnych. Atrakcją będzie kilkanaście obrazów Norblina wypożyczonych z Kalifornii, które zostaną pokazane w Polsce po raz pierwszy.
Norblin swój styl oparł na wątkach art deco, a Stalowa Wola jest uważana za dziecko tamtej epoki. Miasto powstało w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, w latach 20. i 30. XX wieku, gdy w Europie królowały style modernistyczne. Architektura Stalowej Woli jest przykładem ówczesnych nowoczesnych trendów.
„Sztukobranie” to weekendowe cykliczne imprezy, nawiązujące tematyką do aktualnych wystaw w muzeum. W ramach „Sztukobrania" odbywają się prezentacje filmowe, wykłady, wystawy, warsztaty plastyczne, koncerty.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ hes/