Teatr Śląski w Katowicach reprezentuje Polskę w projekcie międzynarodowym, którego celem jest przygotowanie działań zmierzających do przedstawienia, w sposób artystyczny, postindustrialnego dziedzictwa Europy - poinformował w środę teatr.
Do projektu "Working Class Memory" weszły instytucje z sześciu krajów - oprócz Polski - również z Francji, Włoch, Hiszpanii, Niemiec oraz Anglii. Ich zadaniem jest, jak podkreśla teatr, opracowanie jednego kreatywnego projektu, który ma wypracować wspólne działania i akcje kulturalne w przestrzeniach poprzemysłowych.
Pomysłodawcą projektu jest teatr La Filature z Miluzy we Francji. "Chcemy przyjrzeć się społeczeństwu postindustrialnemu, zwłaszcza pod kątem jego tożsamości, by dowiedzieć się w jaki sposób można mówić o przemyśle z perspektywy artystycznej. Zamiarem projektu nazwanego przez La Filature +Working Class Memory+ (pamięć klasy robotniczej) jest pokazanie, że odcisnęła ona swoje piętno zarówno w historii jak i twórczości artystycznej" - powiedział PAP Miłosz Markiewicz z Teatru Śląskiego.
Dodał, że będzie to projekt wielu działań kulturalnych, które będą pokazywane we wszystkich krajach biorących w nim udział. "Każdy z partnerów projektu stworzy jedną, większą produkcję, może to być spektakl lub na przykład performance. Towarzyszyć im będą też inne, mniejsze działania, jak warsztaty, wystawy, rezydencje artystyczne, podczas których zjadą do nas artyści" - wyjaśnił.
Częścią projektu będą m.in. warsztaty fotograficzne, w trakcie, których młodzi oraz doświadczeni mistrzowie fotografii wykonają zdjęcia miast oraz ich przestrzeni postindustrialnych. Zakończy je wspólna wystawa. Fotografowane będą miejsca, gdzie historia postindustrialna jest widoczna i silna, jak włoska Modena, francuska Miluza, brytyjski Manchester czy Katowice na Śląsku.
"Working Class Memory" jest przygotowywany w ramach programu unijnego Kreatywna Europa; będzie realizowany w latach 2016-2020. "Jesteśmy na etapie przygotowania wniosku do programu +Kreatywna Europa+, kończymy cykl spotkań roboczych, które co miesiąc organizowane są u innego z partnerów projektu" - dodał Markiewicz.
W projekcie biorą udział instytucje kultury z 6 krajów, w tym m.in. Francuska Scena Narodowa "La Filature" z Miluzy, francuskie Narodowe Centrum Dramaturgii "Comedie de Bethune", organizatorzy hiszpańskiego festiwalu Temporada Alta, brytyjska kompania teatralna "Quarantine" i włoska "Fondazione Emilia Romagna Teatro".
Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach został zaproszony do tej współpracy przez lidera projektu - teatr "La Filature". (PAP)
ktp/ pz/