1 października 1977 r. w zakopiańskiej willi Atma powołano Towarzystwo Muzyczne im. Karola Szymanowskiego. W niedzielę, dokładnie po 40 latach od tego wydarzenia w Atmie – zakopiańskim domu kompozytora, wspominano to historyczne wydarzenie.
Towarzystwo Muzyczne popularyzuje osobę i twórczość Karola Szymanowskiego. O początkach jego działalności opowiadał w Atmie jeden z inicjatorów i wieloletni kustosz zakopiańskiego muzeum kompozytora Maciej Pinkwart.
„Chcieliśmy stworzyć coś w rodzaju pomostu pomiędzy finansistami, ministerstwem kultury a muzeum Szymanowskiego, które działało i do dziś działa w Atmie. Mieliśmy ambicje organizować wielkie muzyczne wydarzenia i dlatego potrzebny był taki bufor w postaci Towarzystwa, a że jednak Szymanowski to postać największego kalibru, absolutnie z ekstraklasy, to nasza działalność musiała być kompatybilna z tym twórcą” – opowiadał Pinkwart.
W gronie członków założycieli Towarzystwa Muzycznego im. Szymanowskiego znaleźli się czołowi polscy muzycy, kompozytorzy, dyrygenci, a także artyści innych dziedzin sztuki.
„Nazwisko Szymanowski otwierało wszystkie drogi i z bardzo nielicznymi wyjątkami, wszystkie osoby, którym zaproponowaliśmy członkostwo, zgodziły się na to. Odwagi do dalszej pracy w tej sprawie dodał mi fakt, że na propozycję zostania członkami założycielami Towarzystwa z aprobatą odpowiedzieli Witold Lutosławski i Tadeusz Baird, a więc ówcześni czołowi polscy kompozytorzy” – opowiadał Pinkwart.
Pinkwart wspominał, że najtrudniejsze były momenty na samym początku działalności Towarzystwa. "Kiedy przyszło nam toczyć dość ostre wojny o samą rejestrację z ówczesnymi władzami województwa nowosądeckiego, które miało inną wizję działalności. Inna frakcja w łonie samego Towarzystwa na czele z Jerzym Waldorffem, chciała utworzenia Tatrzańskiego Towarzystwa Szymanowskiego z szeroką artystyczną działalnością. Ostatecznie wygrała koncepcja Towarzystwa zajmującego się Szymanowskim i tym co z jego twórczości dla kultury polskiej wynika i żeby napełniła Zakopane treścią muzyczną i wysoką kulturą” – opowiadał Pinkwart.
Obecna prezes Towarzystwa Muzycznego im. Szymanowskiego, prof. Joanna Domańska przypomniała, że obecnie działalność jest skupiona na organizowaniu koncertów. Każdego roku Towarzystwo organizuje dwa wielkie wydarzenia: Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem oraz Wieczory z Muzyką Karola Szymanowskiego w Akademii Muzycznej w Katowicach. Od 2012 r. Towarzystwo organizuje Międzynarodowe Konkursy Muzyczne imienia Karola Szymanowskiego pięciu dyscyplinach: kompozycja, kwartety smyczkowe, fortepian, śpiew i skrzypce.
Domańska wspominał, że najbardziej podniosłym momentem ostatnich lat działalności Towarzystwa był uroczysty koncert w 70. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego w 2007 r. na Zamku Królewskim w Warszawie.
Z okazji jubileuszu zaplanowano wiele wydarzeń. W niedzielę wieczorem w zakopiańskim kościele pw. Św. Krzyża zabrzmiała muzyka Karola Szymanowskiego w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod dyrekcją Gabriela Chmury, jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich.
W poniedziałek w mieście pod Giewontem rozpocznie się międzynarodowa konferencja naukowa "Karol Szymanowski w kulturze XX i XXI wieku". Konferencja będzie poświęcona twórczości i znaczeniu Karola Szymanowskiego dla kultury muzycznej, Polski i świata ostatniego stulecia. Wśród prelegentów, obok muzykologów, o wpływie kompozytora na inne dziedziny sztuki mówić będą m.in. literaturoznawcy, teatrolodzy, znawcy folkloru z Polski oraz z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Australii, Danii i Ukrainy.
Także na poniedziałek zaplanowano koncert w Teatrze Witkacego, gdzie będzie można wysłuchać „Harnasi” Szymanowskiego w transkrypcji na dwa fortepiany, oraz nut góralskich zagranych przez zespół Trebunie-Tutki.
We wtorek w willi Atma odbędzie się koncert z okazji 135. rocznicy urodzin Szymanowskiego zatytułowany „Tort wariacyjny. Szymanowski wprost i przetwarzany. W środę Kwartet Śląski zagra dla melomanów i miłośników górskich wypraw na Kasprowym Wierchu.
Komitetowi Honorowemu obchodów jubileuszu przewodniczy prezydent Andrzej Duda.
Karol Szymanowski (1882-1937), kompozytor, pianista i krytyk muzyczny. Skomponował kilkadziesiąt dzieł solowych, kameralnych, symfonicznych i wokalno-instrumentalnych. Jego muzyka na stałe weszła do światowego repertuaru, jest wykonywana i nagrywana przez najlepszych artystów.(PAP)
Autor: Szymon Bafia
Edytor: Agata Zbieg
szb/ agz/