Za tydzień w Gorzowie Wlkp. odbędą się 29. Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa (Cygańskie Dni). To jedno z najważniejszych w kraju wydarzeń kulturalnych prezentujących i promujących dorobek kulturalny tej społeczności.
Jak poinformował w piątek PAP rzecznik prasowy Festiwalu Kamil Lewera, na scenie zaprezentują się artyści z kilku krajów. Wystąpią Natasza Buzyliewa i Iło z Moskwy, Mahala Rai Banda, Relu i The Zuralia, Romanofesto z Rumunii, czeski Gipsy Cz. oraz Dżambo Agusevi Orchestra z Macedonii. Nie zabraknie także gospodarza festiwalu - Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno.
„Tegoroczny festiwal będzie połączeniem muzyki tradycyjnej z nowoczesną. Będzie to taka wybuchowa mieszanka. Na pewno każdy znajdzie coś dla siebie” powiedział pomysłodawca i organizator Romane Dyvesa Edward Dębicki.
Piątkowy koncert, który będzie nagrywany przez program drugi TVP, tradycyjnie zakończy wielki show w wykonaniu wszystkich artystów.
"Romane Dyvesa, to nie tylko muzyka i taniec, to też szereg działań związanych z promowaniem kultury cygańskiej z zachowaniem tradycji, poprzez edukację, wystawy oraz spotkania” – dodała współorganizatorka Festiwalu Ewa Dębicka.
W ramach tychże wydarzeń na Starym Rynku można obejrzeć wystawę fotograficzną pt. "Romane Dyvesa w tańcu Cyganów z różnych stron świata". Stanął tam także oryginalny wóz cygański z lat 50-tych z taboru cygańskiej poetki Bronisławy Wajs Papuszy.
Ponadto 28 czerwca w Hotelu u Marii odbędą się warsztaty tańca flamenco - "Spotkania z tańcem, kulturą Romów z Andaluzji".
Początek Spotkań 30 czerwca o godz. 20. Wstęp na koncerty będzie bezpłatny. W tym roku impreza odbędzie się na nadwarciańskich błoniach i zainauguruje Dni Gorzowa 2017. Poprzednie edycje odbywały się w gorzowskim Amfiteatrze.
„Dzięki temu, że festiwal odbędzie się na nadwarciańskich błoniach będziemy mogli dotrzeć do publiczności, która wcześniej nie przychodziła do amfiteatru” – uważa współorganizator Romane Dyvesa Manuel Dębicki.
Międzynarodowe Spotkania Zespołów Cygańskich Romane Dyvesa to najstarsza tego typu impreza na świecie, odbywająca się w Gorzowie Wlkp. nieprzerwanie od 1989 roku z inicjatywy i pod kierownictwem Edwarda Dębickiego - kompozytora, wirtuoza akordeonu, założyciela i szefa Cygańskiego Teatru Muzycznego Terno.
W dotychczasowych edycjach gwiazdami Festiwalu byli nie tylko artyści romscy, ale także znane postacie polskiej estrady, a wśród nich: Edyta Geppert, Kayah, Krzysztof Krawczyk, Edyta Górniak, Andrzej Piaseczny czy Katarzyna Groniec.
Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie Twórców i Przyjaciół Kultury Cygańskiej im. Bronisławy Wajs-Papuszy w Gorzowie Wlkp. (PAP)
mmd/ itm/