Pomnik - ławeczkę Elwiry Kamińskiej odsłonięto w poniedziałek na terenie zespołu pałacowo-parkowego w Koszęcinie (Śląskie) – w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, którego ta słynna tancerka i choreografka była współzałożycielką.
Ławeczkę odsłonięto podczas poniedziałkowego spotkania w Koszęcinie, które było też okazją do podsumowania mijającego. Wręczono również wyróżnienie "Animus Silesiae" marszałkowi województwa śląskiego Jakubowi Chełstowskiemu.
"Zespół Pieśni i Tańca +Śląsk+ to niewątpliwie wizytówka naszego regionu. Nie ma chyba miejsca na świecie, gdzie nie dotarła jego twórczość, a przez to kultura naszego regionu i Polski. +Śląsk+ to zespół wielopokoleniowy, gdzie najmłodsi mają szansę czerpać z doświadczeń starszych. To ciężka praca wielu ludzi, która przekłada się na ogromny sukces zespołu. Dlatego zwiększyliśmy finansowanie zespołu o parę milionów złotych i będziemy to czynić konsekwentnie w kolejnych latach" - powiedział Chełstowski odbierając wyróżnienie.
Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk Zbigniew Cierniak nazwał mijający rok "wyjątkowo intensywnym". Zespół wrócił niedawno z tournée w Japonii, wkrótce wyrusza do Stanów Zjednoczonych.
"Za nami kilkanaście miesięcy bogatych w przedsięwzięcia związane z obchodami Roku Stanisława Hadyny, jubileuszem 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki i świętowaniem 100-lecia wybuchu Powstań Śląskich. W kalendarzu pojawiło się wiele koncertów nawiązujących wciąż do 100-lecia odzyskania niepodległości oraz duża trasa koncertowa z okazji 100-lecia polsko-japońskich stosunków dyplomatycznych. Oprócz licznych występów i działań edukacyjnych, pojawiły się także nowe płyty, wystawy, konferencje naukowe oraz tematyczne spotkania szkół" – przypomniał Cierniak.
Liczba zrealizowanych koncertów sięga niemal 200, zespół podziwiało w sumie ponad 300 tys. widzów, nie licząc wielotysięcznej liczby telewidzów m.in. Eurowizji Junior, czy transmisji wydarzeń, w których uczestniczyli artyści "Śląska".
9 grudnia, przypada rocznica urodzin Elwiry Kamińskiej. Z tej okazji od 4 lat w Koszęcinie odbywa się Dzień Pamięci Elwiry Kamińskiej. Przyjeżdżają młodzi tancerze, aby oddać hołd wielkiej damie polskiego folkloru tanecznego, a cały dzień poświęcony jest sztuce tańca, wspomnieniom o Kamińskiej i jej dokonaniach.
Elwira Kamińska - choreograf, pedagog, współtwórczyni Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk", urodziła się w Warszawie 9 grudnia 1912 roku. Całe swoje życie związała z muzyką i tańcem. Przygotowanie choreograficzne zdobyła w Krakowskiej Akademii Muzycznej oraz Konserwatorium w Budapeszcie. W roku 1939 założyła prywatną szkołę tańca w Bielsku. Po wojnie - w 1945 roku - przywróciła działalność szkoły i prowadziła ją do 1947 r. Równocześnie zaangażowała się w prowadzenie amatorskich zespołów artystycznych w Bielsku i Katowicach. Zyskały one uznanie międzynarodowe, a ich soliści stanowili później podstawową grupę taneczną Zespołu "Śląsk".
W styczniu 1953 r. podjęła współpracę ze Stanisławem Hadyną, uczestnicząc w tworzeniu Zespołu "Śląsk". Jej autorskim dziełem były pierwsze tańce zespołu - trojak, waloszki, kozierajki, piłki, chustkowy, wyzgierny, patyjok, mietlorz. Efektem jej pracy było ukształtowanie tanecznej warstwy widowiska, przygotowanie całego systemu kształcenia baletowego w Zespole, a także dobór kostiumów scenicznych. W okresie trzydziestu lat sprawowania funkcji choreografa Zespołu "Śląsk" współpracowała jako ekspert w dziale ruchu scenicznego i układów tanecznych z wieloma polskimi instytucjami artystycznymi, telewizją, zespołami amatorskimi.
Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych zrealizowała kontrakt artystyczny z zespołem "Mazowsze", tworząc dla niego całkowicie nowy układ ruchu scenicznego i tańca. Jej praca była podstawą sukcesu "Mazowsza" w czasie tournee po Wielkiej Brytanii i kolejnych trasach artystycznych.
Tańce ułożone przez Elwirę Kamińską stały się swoistym kanonem gatunku i jego klasyką. Do tej grupy Jej dzieł zaliczyć należy: chodzonego i trojaka, kołomajki, chustkowego, kujawiaka, oberka, tańce podhalańskie, krakowiaka. Pozostają one nadal w repertuarze zespołu "Śląsk". Stały się wzorem inscenizowanej stylizacji polskiego tańca ludowego i narodowego. Za swą twórczość Kamińska została uhonorowana wieloma nagrodami krajowymi i zagranicznymi.
Zmarła 30 czerwca 1983 r. - w przeddzień jubileuszu trzydziestolecia "Śląska". Spoczywa na cmentarzu przy ul. Francuskiej w Katowicach.
Autorem ławeczki-pomnika jest Marek Maślaniec, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, który wykonał także – odsłoniętą w siedzibie zespołu w 2015 r. – ławeczkę Profesora Stanisława Hadyny. Pomnik Elwiry Kamińskiej stanął przy pawilonie jej imienia, w którym do dziś znajduje się sala baletowa. Fundatorem ławeczki jest rodzina Karola Cebuli, zmarłego w tym roku wielkiego przyjaciela Zespołu "Śląsk". (PAP)
autorka: Anna Gumułka
lun/ pat/