W Krakowie rozpoczęły się 24. Międzynarodowe Targi Książki. Po roku przerwy spowodowanej pandemią czytelnicy znów mogą spotkać się z ulubionymi autorami twarzą w twarz.
Choć na targi przyjechało mniej wystawców niż w latach poprzednich – ponad 230 – nie brakuje dobrej literatury i atrakcji, a czytelnicy już w pierwszy dniu tłumnie odwiedzają halę EXPO Kraków.
Targi potrwają do niedzieli. Ich hasło przewodnie "Człowiek żyje zmianą" to cytat z książki "Summa technologiae" Stanisława Lema.
Podczas oficjalnego otwarcia targów prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił, że są one olbrzymim wydarzeniem, które umożliwia czytelnikom kontakt z książką i szkoda tylko, że wciąż za mało osób po nią sięga. "Kraków jest Miastem Literatury UNESCO i Targi Książki były jednym z elementów, który spowodował, że ten tytuł otrzymaliśmy" – przypomniał prezydent.
Prezes Targów w Krakowie Grażyna Grabowska życzyła czytelnikom ciekawych spotkań z wydawcami i autorami, choć, jak zaznaczyła, nie sposób wziąć udział we wszystkich. Dlatego tegoroczne targi mają formułę hybrydową: odbywają się stacjonarnie i online. W sobotę i niedzielę uruchomiona zostanie internetowa Telewizja Targowa. Rozmowy z autorami i wydawcami będzie można śledzić online, a poprowadzą je: Małgorzata Bugaj, Agata Passent, Adam Szaja i Łukasz Wojtusik.
Honorowe tytuły ambasadorów Targów Książki otrzymali w tym roku: rektor UJ prof. Jacek Popiel, były prezes Wydawnictwa Znak Henryk Woźniakowski, językoznawca prof. Jerzy Bralczyk oraz Adam Szaja prowadzący "Smak książki".
Tegorocznym targom towarzyszy Festiwal Książki Górskiej i Turystycznej. O pasji wspinania i fascynacji górami opowiedzą m.in. Krzysztof Wielicki, Denis Urubko, Arek Lwow, Marcin "Yeti" Tomaszewski oraz Maciej Piera prowadzący kanał "Szczytomaniak". Dla wielbicieli Tatr będą atrakcje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy, a w strefie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego odbędą się pokazy pierwszej pomocy.
Miłośnicy science-fiction i powieści fantasy będą mogli spotkać się m.in. z ilustratorką Magdaleną Babińską, Agatą Jadowską, Jackiem Komudą, Mateuszem Rogalskim, Franciszkiem Piątkowskim, Pawłem Kopijerem i Andrzejem Pilipiukiem.
Atrakcją Targów będzie przygotowany przez Dom Emisyjny Manuscriptum premierowy pokaz skrzyni skarbów Krzysztofa Kolumba, czyli prezentacja kopii: jego dziennika pokładowego z pierwszej wyprawy, listu, jaki Kolumb napisał wówczas do władców Hiszpanii, mapy świata, z którą dopłynął do Ameryki oraz mapa wykonanej w 1500 roku przez Juan'a de la Cosa, hiszpańskiego kartografa i podróżnika, który towarzyszył odkrywcy.
Targom towarzyszy wystawa 120 wydań "Solaris" Stanisława Lema w różnych językach oraz prac Tamary Lempickiej, przygotowana w związku z wydaniem przez Wydawnictwo Bosz albumu o życiu artystki. Obecność na targach potwierdziła prawnuczka malarki - Marisa de Lempicka. Rozmowę z nią poprowadzi w piątek wieczorem w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK Maria Anna Potocka.
Bilety wstępu na targi można kupić on line. Na stronie internetowej www.ksiazka.krakow.pl jest też program wydarzeń i spotkań z autorami. Ze względu na obostrzenia pandemiczne w hali EXPO Kraków jednocześnie może przebywać 1,4 tys. osób niezaszczepionych. Osoby, które chcą wejść na Targi muszą złożyć oświadczenie, czy przyjęły szczepienie czy nie. (PAP)
autor: Małgorzata Wosion
wos/ aszw/