Z udziałem ponad 300 wydawnictw z 25 krajów rozpoczęły się w środę w Moskwie 19. Międzynarodowe Targi Książki Non/Fiction. Wśród gości tego prestiżowego forum, określanego jako targi literatury intelektualnej, będą autorzy i ilustratorzy z Polski.
Tradycyjnie wśród wystawców zagranicznych jest krakowski Instytut Książki. Jego przedstawicielka Izabella Kaluta poinformowała PAP, że w tym roku do Moskwy Instytut przywiezie polskie nowości wydawnicze, książki laureatki polskich nagród literackich i książki dla dzieci. Zorganizował również, we współpracy z Instytutem Polskim w Moskwie, spotkania z polskimi twórcami.
Do Moskwy przyjedzie autor cyklu "Opowieści z meekhańskiego pogranicza" Robert M. Wegner. Pierwszy tom cyklu, który w Rosji ukazał się w wydawnictwie AST, został uznany przez czytelników magazynu "Mir Fantastiki" za "Książkę Fantasy Roku". Spotkanie pisarza z moskiewską publicznością podczas targów zaplanowano na czwartek, 30 listopada.
Tego samego dnia odbędzie się prezentacja nowego tomu przekładów wierszy Czesława Miłosza, zbioru "Na brzegu rzeki", które ukazały się właśnie w wydawnictwie Tekst. W prezentacji weźmie udział autor przekładu Nikita Kuzniecow.
1 grudnia z udziałem Michała Rusinka odbędzie się spotkanie poświęcone życiu i twórczości Wisławy Szymborskiej. Zostanie zaprezentowany specjalny dodatkowy nakład utworów wybranych polskiej noblistki w przekładzie Asara Eppela. 2 grudnia Rusinek wygłosi wykład "Jak opowiadać dzieciom o postaciach historycznych" na przykładzie książki "Mały Chopin" z ilustracjami Joanny Rusinek.
To ostatnie spotkanie odbędzie się w ramach specjalnego programu targów Non/Fiction poświęconego ilustracji książkowej. Również 2 grudnia o najnowszych tendencjach w polskiej ilustracji dla dzieci będą mówić Grażka Lange i Monika Hanulak, wykładowczynie warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Wykład ten zakończy przygotowany przez polskie graficzki i już rozpoczęty cykl warsztatów dla studentów moskiewskich szkół artystycznych. Na zajęcia odbywające się w Szkole Designu i Biznesu zgłosiło się ponad 50 studentów.
Udział polskich autorów w targach Non/Fiction to część odbywających się w Moskwie wydarzeń poświęconych literaturze polskiej. Na zaproszenie Instytutu Polskiego do Moskwy przyjechali: poeta Wojciech Bonowicz oraz pisarka, scenarzystka i reżyserka Katarzyna Bonda.
Łącznie na targi Non/Fiction, które odbywają się w Centralnym Domu Artysty, złoży się ponad 600 różnego rodzaju wydarzeń - dyskusji, prezentacji, warsztatów, spotkań autorskich. Wśród gości targów są najbardziej znani rosyjscy autorzy - Wiktor Jerofiejew, Ludmiła Ulicka, Dmitrij Bykow. Specjalne działy tematyczne poświęcono wydawnictwom dla dzieci, publikacjom o kuchni i gastronomii, a także płycie winylowej.
Oczekuje się, że sprzedaż książek podczas targów wyniesie 75 mln - 100 mln rubli (blisko 1,3-1,7 mln USD).
Targi Non/Fiction zakończą się 3 grudnia.
Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)
awl/ mmp/ kar/