Festiwal poświęcony życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów rozpoczyna się w niedzielę w Radomsku, gdzie spędzili oni swoje młodzieńcze lata. Hasło tegorocznej - IV - edycji festiwalu "Nauka chodzenia" zaczerpnięto z wiersza tomiku Tadeusza Różewicza.
W programie imprezy, która potrwa do 15 października, przewidziano m.in. spektakle teatralne, projekcje filmów, wystawy plakatów, warsztaty teatralne i konkurs poetycki.
Głównym miejscem wydarzeń będzie Miejski Dom Kultury. To na jego scenie zaprezentowane zostaną spektakle na podstawie tekstów Tadeusza Różewicza - "Grupa Laokoona", "Stara kobieta wysiaduje", "Śmieszny staruszek", "Przyj dziewczyno przyj", "Kartoteka", "Białe małżeństwo", a także spektakle telewizyjne "Rajski Ogródek" i "Złowiony – rekonstrukcje".
W trakcie imprezy rozstrzygnięty zostanie konkurs poetycki im. Janusza Różewicza. Prezentowane mają być filmy w reżyserii Stanisława Różewicza - "Kinema" i "Żywe obrazy". Ten pierwszy przedstawia historię najstarszego kina w Radomsku "Kinemy", drugi - jest "wspomnieniem i refleksją związaną z pięćdziesięcioleciem pracy w filmie".
W trakcie trwania festiwalu odbędą się też m.in. ogólnopolska konferencja naukowa "Czytamy Różewicza", warsztaty "Akademia filmu", w trakcie których przedstawione zostaną kulisy powstawania filmu i pracy reżysera oraz "Akademia teatru" - gdzie podstaw sztuki aktorskiej uczyć będą aktorzy teatralni i filmowi.
Podczas festiwalu odbędzie się promocja książki "Było, minęło... W kuchni i na salonach X Muzy”, która zawiera wspomnienia Stanisława Różewicza, przedstawia sylwetki przyjaciół i współpracowników, historię powstawania filmów, podróże zagraniczne, świat festiwali filmowych, zmagania z cenzurą i peerelowską rzeczywistością.
Z kolei postać Tadeusza Różewicza zaprezentowana zostanie w dokumencie Piotra Lachmanna "Tadeusz Różewicz: Twarze". Film kręcony był na przestrzeni 30 lat podczas prywatnych i publicznych spotkań z dramaturgiem.
W trakcie trwania festiwalu odbędą się też m.in. ogólnopolska konferencja naukowa "Czytamy Różewicza", warsztaty "Akademia filmu", w trakcie których przedstawione zostaną kulisy powstawania filmu i pracy reżysera oraz "Akademia teatru" - gdzie podstaw sztuki aktorskiej uczyć będą aktorzy teatralni i filmowi.
Interpretację fragmentów tekstów Tadeusza Różewicza przedstawi Bronisław Wrocławski, a o twórczość braci Różewiczów opowiadać ma Jerzy Radziwiłowicz. Festiwalowi towarzyszyć będą wystawy plakatów, grafik, scenografii i kostiumów.
Organizatorami Różewicz Open Festiwal są: radomszczański dom kultury, miejscowy magistrat, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Teatr Jaracza w Łodzi. Patronat honorowy nad tegoroczną edycją objęła małżonka prezydenta RP Anna Komorowska.
Najstarszy z braci Różewiczów - Janusz (ur. 1918) - zginął w listopadzie 1944 r. w Łodzi. Został rozstrzelany przez gestapo za udział w konspiracji. Napisał kilkanaście wierszy, m.in. "Sen", "Krzak bzu śpiewający", "Wiersz o samotności i o pani, która czasem się zjawiała żywa".
Zmarły w 2008 roku Stanisław Różewicz (ur. 1924), reżyser i scenarzysta, był twórcą takich filmów jak m.in. "Miejsce na Ziemi", "Świadectwo urodzenia", "Westerplatte", "Opadły liście z drzew". Był współzałożycielem, a później wieloletnim kierownikiem artystycznym Zespołu Filmowego (obecnie Studio Filmowe) "Tor". Przez wiele lat wykładał w łódzkiej filmówce.
Tadeusz Różewicz (ur. 1921), poeta, dramaturg i prozaik, to jeden z najwybitniejszych polskich pisarzy współczesnych. Do najważniejszych dzieł w jego dorobku należą: "Pięć poematów", "Formy", "Kartoteka", "Na czworakach", "Białe małżeństwo", "Kartoteka rozrzucona" i zbiór wierszy "Matka odchodzi". (PAP)
jaw/ ls/