Premierowym pokazem "Idy" Pawła Pawlikowskiego rozpoczął się w czwartek w Sztokholmie festiwal filmów polskich Kinoteka. W szóstej edycji tej imprezy w Szwecji zaprezentowanych zostanie 11 produkcji.
"Wybraliśmy najciekawsze polskie filmy, pokazujące wpływ sztuki filmowej na debatę w Polsce. Widzowie będą mogli poznać wyzwania i bolączki Polaków, walkę o równouprawnienie czy trudne tematy historyczne" - powiedział PAP Arkadiusz Bernaś, dyrektor Instytutu Polskiego w Sztokholmie i organizator przeglądu.
Film "Ida", którego projekcja rozpoczęła tegoroczną Kinotekę, jest polskim kandydatem do Oscara. Obraz trafi do regularnej dystrybucji w szwedzkich kinach 24 października. "Jesteśmy przekonani, że ten ważny i interesujący film zostanie dobrze przyjęty w Szwecji" - powiedziała Katrina Mathsson, przedstawicielka szwedzkiego dystrybutora Folkets Bio.
W ramach festiwalu do 19 października w sztokholmskim kinie Sture pokazane zostaną m.in. "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej, "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego oraz film dokumentalny Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego "Sztuka znikania".
W drugiej części festiwalu, Kinoteka On Tour, zorganizowanym we współpracy ze szwedzkimi partnerami, widzowie zobaczą m.in. "Papuszę" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego. Film zdobył uznanie już w lutym na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Goeteborgu.
Według dyrektora Instytutu Polskiego polska kinematografia jest tej jesieni szczególnie obecna w szwedzkich kinach. "Niedawno mieliśmy szwedzką premierę filmu +Wałęsa. Człowiek z nadziei+ Andrzeja Wajdy, teraz do kin wchodzi +Ida+" - podkreślił Bernaś.
"Ida" (2013) jest koprodukcją polsko-duńską. Akcja filmu toczy się na początku lat 60. XX w. Anna, młoda nowicjuszka, sierota wychowywana w zakonie (w tej roli debiutująca na dużym ekranie Agata Trzebuchowska), przed złożeniem ślubów poznaje Wandę Gruz (gra ją Agata Kulesza), swoją jedyną krewną. Dziewczyna dowiaduje się od niej, że jest Żydówką i naprawdę nazywa się nie Anna, lecz Ida Lebenstein. Poznaje następnie tragiczną historię swojej rodziny. Konfrontacja z przeszłością staje się dla przyszłej zakonnicy próbą wiary.
Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)
zys/ akl/ ro/ mow/