Fotografie, które do Wrocławia trafiły po 1945 r., projekty dotąd niezrealizowane czy fotografie przestrzeni miejskiej - to trzy ekspozycje programu głównego tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Fotografii TIFF, który w czwartek rozpoczyna się we Wrocławiu.
TIFF organizowany jest we Wrocławiu od 2011 r. Organizatorzy festiwalu podkreślają, że jest to impreza ukazująca fotografie jako medium powiązane z innymi dziedzinami sztuki.
Jak poinformowała PAP rzeczniczka festiwalu Kamila Wróbel, w tym roku motywem przewodnim festiwalu będą „zasoby”. „W 2016 r. we Wrocław z okazji pełnienia przez to miasto tytułu Europejskiej Stolicy Kultury wiele projektów kulturalnych otrzymało duże dofinansowanie, w roku 2017 siłą rzeczy wiele projektów kulturalnych jest niedofinansowanych. Chcemy zatem pokazać, jak można zorganizować festiwal przy niedoborach +zasobów+ finansowych, a przy wykorzystaniu innych +zasobów+, pracy wolontariuszy, współpracy artystów, czy współpracy pomiędzy instytucjami” - powiedziała Wróbel.
Program główny tegorocznej edycji tworzą trzy ekspozycję. Pierwsza z nich to „zasoby przywiezione”, czyli prezentacja fotografii, które trafiły do Wrocławia po 1945 r. „To m.in. fotografie, które przynieśli mieszkańcy Wrocławia; tworzą one opowieść o ludziach, którzy mieszkają w tym mieście” - powiedziała Wróbel.
Kolejna wystawa to „zasoby zablokowane”. Tu znalazły się projekty, które nie zostały z różnych powodów zrealizowane przez artystów. „To powody najróżniejsze od finansowych po osobiste” - mówiła Wróbel.
Ostatnia z ekspozycji programu górnego - „zasoby rozpoznane” - prezentuje fotografie przestrzeni miejskiej.
Międzynarodowego Festiwalu Fotografii TIFF zakończy się 17 września.(PAP)
pdo/ itm/