Widowisko plenerowe przed gmachem Teatru Wielkiego w Łodzi uświetni 27 września jubileusz 60-lecia stałej sceny operowej w tym mieście. Na październik opera przygotowuje premierę "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki w reż. Krystyny Jandy.
Widowisko plenerowe na placu Dąbrowskiego to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w historii Teatru Wielkiego w Łodzi, przygotowano je z okazji jubileusz 60-lecia łódzkiej opery. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął prezydent Bronisław Komorowski.
W plenerowej scenerii placu – na estradzie i z pomocą wielkoformatowych ekranów – zaprezentowane zostaną fragmenty dzieł będących w repertuarze teatru, znaczących realizacji z przeszłości oraz planowanych na sezon 2014/2015 - poinformował PAP Tomasz Graczyk z Teatru Wielkiego w Łodzi.
W programie znajdą się m.in. fragmenty oper "Eugeniusz Oniegin", "Traviata", "Trubadur", "Opowieści Hoffmanna", "Adriana Lecouvreur", "Baron cygański" czy "Kniaź Igor". Nie zabraknie też niespodzianek muzycznych i baletowych, a organizatorzy zapowiadają niecodzienne rozwiązania inscenizacyjne.
Wśród wykonawców znajdą się soliści łódzkiej opery i zaproszeni goście. Wystąpią m.in. Monika Cichocka, Bernadetta Grabias, Patrycja Krzeszowska, Agnieszka Makówka, Joanna Woś, Dorota Wójcik, Rafał Bartmiński, Zenon Kowalski, Przemysław
Rezner, Patryk Rymanowski i Adam Szerszeń. Na scenie wystąpi także chór, balet i orkiestra pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego.
Z okazji jubileuszu 18 października odbędzie się też premiera nowej inscenizacji "Strasznego dworu" Stanisława Moniuszki, którą reżyseruje Krystyna Janda.
Stały zespół operowy w Łodzi powstał 18 października 1954 roku, kiedy na scenie Teatru Nowego odbyła się właśnie premiera "Strasznego dworu" Moniuszki w reż. Jerzego Merunowicza pod batutą Władysława Raczkowskiego. Było to pierwsze przedstawienie przygotowane przez zespół Opery Łódzkiej. Do jej powstania przyczynili się prof. Władysław Raczkowski, prof. Tomasz Kiesewetter i Mieczysław Drobner - członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Opery. Pod patronatem tego stowarzyszenia Opera działała do momentu upaństwowienia w 1961 roku.
Niemająca własnej siedziby Opera, wystawiająca przedstawienia głównie na scenie Teatru im. Jaracza, przygotowała w sumie 27 premier operowych i 9 baletowych. Ostatni raz jej zespół zagrał w sezonie 1965/1966. W sierpniu 1966 r. zarządzeniem Prezydium Rady Narodowej m. Łodzi zmieniono jej nazwę na Teatr Wielki w Łodzi, a opera przeniosła się do gmachu teatru przy placu Dąbrowskiego.
Teatr zainaugurował działalność 19 stycznia 1967 r., prezentując premiery: "Strasznego dworu" i "Halki", "Kniazia Igora" i "Carmen". Od tego czasu zespół Teatru Wielkiego przygotował niemal 300 premier przedstawień operowych, baletowych i musicalowych.
Na tej scenie od 1968 roku organizowane są co dwa lata Łódzkie Spotkania Baletowe - uznawane za największą i najbardziej prestiżową imprezę baletową w Polsce. Brały w niej udział wszystkie najbardziej znaczące światowe grupy baletowe, m.in. Balet XX wieku Maurice'a Bejarta, Balet Rambert z Londynu, Narodowy Balet Kuby Alicji Alonso i Teatr Baletu Borisa Ejfmana.
W 2012 roku łódzka opera został zmodernizowana kosztem 47 mln zł. W placówce przeprowadzono prace sztukatorskie i malarskie, odświeżono foyer, powstały nowe oszklone ciągi komunikacyjne, przebudowano i rozbudowano budynki techniczne, zmodernizowano salę widowiskową i wymieniono elementy techniki sceny głównej. Większość pieniędzy - ponad 31 mln zł - pochodziło z funduszy unijnych. (PAP)
szu/ agz/