Od piątkowego wieczoru możliwy będzie wirtualny spacer po galerii autorskiej Jerzego Dudy-Gracza, zlokalizowanej w Nowohuckim Centrum Kultury (NCK) w Krakowie. Wcześniej NCK umożliwiło wirtualne zwiedzanie galerii obrazów Zdzisława Beksińskiego.
"Premiera wirtualnego spaceru nastąpi w piątek o godz. 20 na naszym profilu facebookowym, potem w dowolnej chwili każdy będzie mógł rozpocząć spacer" – powiedziała w czwartek PAP Magdalena Gajoch z Nowohuckiego Centrum Kultury w Krakowie. Link do galerii znajdzie się także na stronie internetowej NCK. Podczas zwiedzania online zainteresowani zobaczą 91 prac (malarstwo i grafika) z kolekcji Wilmy (żony artysty) i Agaty Dudy-Gracz (córki artysty).
W czasie epidemii koronawirusa to kolejna udostępniona przez NCK do wirtualnego zwiedzania galeria. Od 25 kwietnia możliwy jest spacer po galerii obrazów Zdzisława Beksińskiego, którą – jak podało NCK – tylko w pierwszy weekend otwarcia obejrzało za pośrednictwem internetu 8 tys. osób, a do teraz ok. 20 tys. osób.
Galeria autorska Jerzego Dudy-Gracza to najmłodsza galeria NCK. Otwarta został w styczniu. W wyodrębnionej w NCK nowej przestrzeni wystawienniczej (210 mkw.) jest 91 obrazów spośród ponad 300 wybranych ze zbioru żony i córki artysty. Prace pochodzą z różnych okresów i reprezentują najważniejsze nurty twórczości Jerzego Dudy-Gracza.
Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) zaliczany jest do najbardziej utalentowanych polskich malarzy i rysowników XX w. Jego malarstwo cechuje groteskowość, balansowanie na granicy surrealizmu i symbolizmu. Ludzkie ciała na obrazach Dudy-Gracza są często karykaturalnie zdeformowane. Artysta tworzył sztukę o publicystyczną, alegoryczną, podejmował tematykę roli człowieka w świecie, wszechobecnej pogoni za pieniądzem, bezkrytycznego przejmowania wzorców z kultury amerykańskiej, społecznej nietolerancji.
Duda-Gracz był także scenografem i pedagogiem. Dyplom zdobył na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Później pracował jako wykładowca w filii ASP w Katowicach. Zajęcia prowadził również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Do końca życia pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Specjalny cykl 313 prac poświęcił kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Cykl ten w multimedialnej formie, był jedną z atrakcji Światowej Wystawy EXPO 2005 w Japonii. Jego najważniejsze cykle malarskie, oprócz "Chopinowi", to m.in. "Motywy i Portrety Polskie", "Obrazy Jurajskie", "Obrazy Prowincjonalno - Gminne".
Artysta miał w swoim dorobku ok. 180 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach wielu polskich i zagranicznych muzeów i galerii oraz w zbiorach prywatnych. Był też autorem wielu projektów scenograficznych.
W kwietniu NCK umożliwiło wirtualne zwiedzanie galerii obrazów Zdzisława Beksińskiego.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ itm/