Około 170 zdjęć autorstwa prawie 80 artystów składa się na wystawę „Akt w polskiej fotografii”, którą do połowy września można oglądać w Zielonej Bramie – oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku. Prace pochodzą ze zbiorów fotografika Jerzego Piątka.
Jak poinformowała w piątek PAP jedna z kuratorek wystawy Małgorzata Paszylka-Glaza, autorami prac, które można zobaczyć na wystawie, są zarówno fotograficy specjalizujący się w akcie, jak i artyści, dla którzy fotografowanie nagich ludzkich ciał było jedynie przygodą w ich fotograficznej bądź artystycznej karierze.
Wśród specjalistów od aktu, których prace wyeksponowano w Zielonej Bramie są m.in.: Robert Andre, Jerzy Bednarski, Maciej Hnatiuk, Witold Jacyków, Krzysztof Kamiński, Michał Sowiński, Jerzy Kośnik, Władysław Kowaliński, Justyna Łada, Maciej Mańkowski, Lech Morawski, Sergiusz Sachno, Zygmunt Szporek, Maria Śliwa, Wacław Wantuch i Katarzyna Widmańska.
Kurator dodała, że fotografie powstały w przeciągu ostatnich 60 lat, choć są też pojedyncze straszne prace. „Są to wysmakowane artystyczne prace wykonane w bardzo różnej konwencji pokazujące ludzkie ciało. Te fotografie pokazują, w jak wyśmienity sposób można mówić o ciele ludzkim nie przekraczając pewnych granic” – powiedziała PAP Paszylka-Glaza.
Z kolei drugą grupę - artystów, którzy tylko przygodnie zajmowali się fotografowaniem nagich ludzkich ciał, reprezentują m.in. Zdzisław Beksiński, Jan Berdak, Zdzisław Dados, Witold Dederko, Jerzy Dorys, Eugeniusz Haneman, Edward Hartwig, Zbigniew Łagocki, Paweł Pierściński czy Tadeusz Rolke.
Jak wyjaśniła Paszylka-Glaza prezentowane na wystawie fotografie pochodzą ze zbiorów znanego polskiego fotografika, współzałożyciela Kieleckiej Szkoły Krajobrazu, Jerzego Piątka, a zostały mu udostępnione przez samych autorów lub ich rodziny.
Kurator dodała, że fotografie powstały w przeciągu ostatnich 60 lat, choć są też pojedyncze straszne prace. „Są to wysmakowane artystyczne prace wykonane w bardzo różnej konwencji pokazujące ludzkie ciało. Te fotografie pokazują, w jak wyśmienity sposób można mówić o ciele ludzkim nie przekraczając pewnych granic” – powiedziała PAP Paszylka-Glaza dodając, że wystawa daje okazją do zaobserwowania, w jaki sposób w przeciągu dziesięcioleci zmieniał się sposób pokazywania ciała ludzkiego na zdjęciach.
80 procent fotografii to prace czarno-białe. Przeważająca większość z nich to akty kobiece, choć na wystawie znalazły się także akty męskie. „Mamy na przykład dwa fantastyczny akty męskie, które wykonał Stasys Eidrigevicius czy autoportret Piotra Komorowskiego” – powiedział Paszylka-Glaza.
Kurator dodała, że gdańska wystawa po raz pierwszy pokazuje zbiory Jerzego Piątka. Wyjaśniła, że artysta nosi się też z zamiarem wydania na bazie swojej kolekcji albumu fotograficznego, który zaprezentuje akt w polskiej fotografii.
Wystawa „Akt w polskiej fotografii” została otwarta dla szerokiej publiczności w piątek. Czynna będzie ona do połowy września. Oprócz Małgorzaty Paszylki-Glazy kuratorami wystawy byli Małgorzata Ruszkowska-Macur oraz Jerzy Piątek. (PAP)
aks/ ls/