W Muzeum Archidiecezji Warszawskiej (MAW) w czwartek otwarta zostanie wystawa obrazów pt. "Głębia" ukraińskiej artystki, malarki ikon, konserwatorki dzieł sztuki Oli Krawczenko. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie 14 prac artystki z lat 2021–2022.
"Obrazy stworzone przez Olę Krawczenko, inspirowane są tekstami i melodiami dawnych ukraińskich pieśni i kolęd. Współczesne brzmienie nadała im wokalistka Maria Oneszczak i producent dźwięku Oleś Kowal" - napisano w informacji o wystawie.
Jak wyjaśniono, prezentowanym na ekspozycji pracom towarzyszą kody QR utworu muzycznego, który był inspiracją do namalowania obrazu.
Obrazy namalowane są dawną techniką tempery. Artystka użyła podstawowych kolorów i materiałów, jak kreda, glina, węgiel. "Kreda – to kolor biały, oznaczający śpiew, powietrze, lekkość i płynność. Glina – to terakota, barwa tego, co materialne i naturalne. Węgiel – jest czarny, wskazuje na nieznaną przyszłość, nowe technologie i syntetyczność" - czytamy w opisie prac.
"W wyniku trwającej od lutego br. wojny w Ukrainie wielu z sąsiadów zza granicy stało się sąsiadami z podwórka. Tą wystawą chcemy przybliżyć kulturę powiązanej z Polską tysiącami więzów Ukrainy, która z jednej strony jest nam bliska, bo zakorzeniona w Bogu, z drugiej odmienna, zaskakująca i ciekawa. Chcielibyśmy, aby Ukraina i Ukraińcy byli poznawani głębiej przez sztukę, którą prezentujemy w MAW" - napisano na stronie muzeum.
Ola Krawczenko jest artystką, malarką ikon i konserwatorką dzieł sztuki. Urodziła się w 1985 r. we Lwowie, w rodzinie, w której od dawna pielęgnowana są tradycje twórcze. Artystka ukończyła konserwację zabytków w Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie (2002-08), tam też w latach 2008-11 kontynuowała studia doktoranckie, przygotowując pracę naukową z zakresu historii sztuki pt. "Poliptyk +Cuda św. Jana z Dukli+" w kontekście malarstwa lwowskiego XVII-XVIII wieku.
Krawczenko była stypendystką m.in. programu "Austrian Agency for International Cooperation in Education and Research" w Salzburgu (2019) oraz programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Gaude Polonia" (2008). Jej prace znajdują się w muzeach ukraińskich (Muzeum Narodowe Tarasa Szewczenki w Kijowie i w Muzeum Bojkowszczyzny w Samborze), w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu, a także w kolekcjach prywatnych, m.in. w Ukrainie, Polsce, Słowacji, Czechach, Niemczech, Szwajcarii, Belgii, Norwegii, Austrii, Portugalii, Argentynie, Meksyku, Kanadzie, Brazylii, Australii i Stanach Zjednoczonych.
Wernisaż - 23 czerwca o godz. 18. Ekspozycja czynna będzie w MAW do 4 września.
Wystawę patronatem honorowym objął Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą "Polonika".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ dki/