Panoramy miast i pejzaże na porcelanie, wzorowane na obrazach i grafikach wybitnych XVIII-wiecznych autorów wedut, a zwłaszcza Bernarda Bellotta, - Canaletta, można oglądać od wtorku na nowej wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie.
„Wystawa tych zachwycających wykonanych z niebywałym kunsztem i dbałością o szczegóły panoramy miast i pejzaże na porcelanie, przygotowana została w związku z obchodami 300. rocznicy urodzin Bernarda Bellotta” – wyjaśniła kuratorka ekspozycji Anna Szkurłat, kustosz zbiorów ceramiki i szkła Zamku Królewskiego w Warszawie.
Porcelanowe obiekty – dodała kuratorka - zestawione są z ich graficznymi pierwowzorami.
Inspiracją do przygotowania wystawy był znajdujący się w kolekcji zamkowej miśnieński dzbanek do kawy pochodzący z należącego do króla Stanisława Augusta serwisu déjeuner, dekorowany dwoma widokami Warszawy według obrazów Bellotta. Obiekt ten zestawiony został z ocalałymi z tej zastawy imbrykiem do herbaty, ze zbiorów Muzeum Warszawy oraz tacą z kolekcji Landesmuseum Wuerttemberg w Stuttgarcie. „To wydarzenie historyczne ponieważ te trzy naczynia zostaną pokazane razem po raz pierwszy od końca XVIII wieku” - oceniła Szkurłat.
Porcelana prezentowana jest w dwu grupach. W pierwszej znalazły się naczynia zdobione widokami według obrazów i rycin Bellotta, ukazującymi poza Warszawą także miasta saksońskie: Drezno, Pirnę i twierdzę Koenigstein, a także Wiedeń. Włączone do niej zostały również wyroby miśnieńskie, zdobione widokami saksońskimi wzorowanymi na pracach innych artystów.
Drugą grupę eksponatów stanowią talerze i salaterka dekorowane wedutami holenderskimi, które w większości pochodzą z serwisu wykonanego w Miśni w latach 1772-74, należącego do stadhoudera Niderlandów Wilhelma V Orańskiego. Widoki umieszczone na tych naczyniach wzorowano na rycinach różnych artystów holenderskich.
W sumie wystawie znalazło się 29 naczyń porcelanowych, oryginalne ryciny Bellotta przedstawiające Warszawę, Drezno, Pirnę i Koenigstein, a także reprodukcje pierwowzorów widoków miast holenderskich. Ekspozycji poświęcony jest bogato ilustrowany katalog.
Prezentowane obiekty pochodzą głównie ze zbiorów muzeów zagranicznych, m.in. z Porzellannsammlug w Dreźnie; Bayerische Nationalmuseum
w Monachium; Landesmuseum Wuerttemberg w Stuttgarcie, Museum fuer angewandte Kunst w Wiedniu i Rijksmuseum w Amsterdamie.
Wystawa „Pejzaże na porcelanie. Inspiracje malarskie z Bellottem w tle” dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dostępna jest w ramach biletu na Trasę Królewską od 7 czerwca do 4 września.(PAP)
Anna Bernat
abe/ pat/