Do końca lipca można oglądać wystawę rzeźb Mieczysława Weltera w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym (Lubelskie). Ekspozycja składa się z ponad 40 portretów, m.in. Jerzego Waldorffa, Zdzisława Mrożewskiego, Karola Tchorka.
„Dzieła Mieczysława Weltera stanowią realizacje, bez których dorobek polskiej sztuki rzeźbiarskiej byłby nie tylko uboższy, lecz przede wszystkim trudny do wyobrażenia. W jego działalności artystycznej znalazły się rzeźby portretowe, grupy figuralne, a także pomnikowe monumenty ukierunkowane na wartości ogólnoludzkie, społeczne i narodowe” – podkreśliła dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego Izabela Andryszczyk, cytowana w komunikacie.
Pomniki artysty można podziwiać w Polsce i za granicą - m.in. pomnik Mikołaja Kopernika we Fromborku i Meksyku, Jana Kochanowskiego w Muzeum w Czarnolesie, pomnik Holokaustu w Muzeum Byłego Obozu Zagłady w Sobiborze, pomnik Jerzego Szajnowicza w Salonikach czy Fryderyka Chopina w Palma de Mallorca.
Wystawa w Kazimierzu Dolnym składa się z ponad 40 prac portretowych wykonanych w brązie i terrakocie, kameralnych figur oraz projektów pomników. Na ekspozycji znajdą się portrety znanych postaci z kręgu sztuki, m.in. Jerzego Waldorffa, Jana Papugi, Zdzisława Mrożewskiego, Ireny Molin-Sowy, Karola Tchorka.
Mieczysław Welter urodził się w Śremie w 1928 roku. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych na Wydziale Rzeźby w Poznaniu. Dalsze studia i dyplom uzyskał na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Od 1960 roku organizował wystawy indywidualne, m.in. w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Krakowie, Moskwie i Tbilisi. W 2008 r. Mieczysław Welter odznaczony został złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis za całokształt twórczości.
Wystawę pt. „Mieczysław Welter. W pogoni za pięknem. Rzeźba” można oglądać do końca lipca br. w Muzeum Sztuki Złotniczej, oddziale Muzeum Nadwiślańskiego.(PAP)
autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ pad/