„f/5.6” wystawa fotografii Bogdana Dziworskiego i „Fotografia. Marcin Sauter” to tytuły dwóch nowych ekspozycji uznanych i cenionych mistrzów fotografii, które od niedzieli można oglądać w Muzeum Regionalnym w Stalowej Woli. Wpisują się one idealnie w temat letnich wojaży – zachęca placówka.
Jak przekazała PAP Magdalena Wielgocka ze stalowowolskiego muzeum, wystawy prezentują dorobek dwóch nietuzinkowych artystów. Są to klimatyczne, artystyczne obrazy, które zostały uchwycone nie tylko w Polsce, ale i w najdalszych zakątkach świata.
Zwróciła uwagę, że fotografie Bogdana Dziworskiego należą do kanonu polskiej fotografii powojennej. Są to czarno-białe ujęcia, klasyczne w formie i treści wyrazu. Przypomniała, że ich autor, z zawodu operator i twórca filmowych dokumentów, uważany jest za mistrza fotografii ulicznej i porównywany do Henriego Cartier-Bressona.
„Nawyki wyniesione z pracy z ruchomym obrazem czynią go doskonałym obserwatorem życia i rejestratorem ludzkich zachowań. Fotograf z doskonałą lekkością kadruje rzeczywistość, a przedstawione na zdjęciach sytuacje posiadają trudną do uchwycenia aurę. Każda jego fotografia to miniopowieść, która stanowi poetycką lub zabawną anegdotę” – zauważyła Wielgocka.
Z kolei wystawa Marcina Sautera powstała ze zdjęć wykonanych w latach 2006–2021, w Polsce i w wielu krajach świata, m.in. w: Armenii, Rosji, USA, Gwatemali, Belize, Włoszech, Francji, Białorusi, Maroku, Syrii i Libanie.
Stalowowolskie muzeum, przybliżając sylwetki i twórczość obu artystów podało na swojej stronie, że Bogdan Dziworski urodził się w Łodzi w 1941 roku. W 1965 roku ukończył Wydział Operatorski w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej w Łodzi. W 1994 otrzymał tytuł doktora, a w 2002 profesora zwyczajnego. Wykładowca PWSFTViT w Łodzi, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Warszawskiej Szkoły Filmowej.
Współpracował z Polską Kroniką Filmową, łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych oraz Przedsiębiorstwem Realizacji Filmów „Zespoły Filmowe”. Jest autorem wielu filmów dokumentalnych, poświęconych głównie tematyce sportowej. Wiele z nich osiągnęło status kultowych i do dziś ma swoich wielbicieli.
„Dziworski nigdy nie traktował fotografii jako profesji. I choć nie rozstawał się ze swoim aparatem Leica, twórczość fotograficzna była dla niego dopełnieniem zawodu operatora, scenarzysty i reżysera filmowego. Jego praca z obrazem ruchomym ma bezpośrednie odzwierciedlenie w zapisie fotograficznym – estetyka jego zdjęć jest przesiąknięta duchem polskiej szkoły filmowej” – można przeczytać na stronie muzeum.
Placówka zauważyła też, że artysta przez wiele lat robił swoje zdjęcia „do szuflady” – nie organizował wystaw, nie publikował ich. „Jego pierwszy album wydano już na początku lat 80. w Wiedniu, ale na pierwsze polskie wystawy czekaliśmy kolejnych dziesięć lat, a na publikację – dwadzieścia” - dodała.
Marcin Sauter to fotograf, reżyser, operator filmowy, mieszkaniec Bydgoszczy, członek Związku Polskich Artystów Fotografików i Polskiej Akademii Filmowej. Studiował fotografię w PWSFTviT w Łodzi, jest absolwentem i wykładowcą Mistrzowskiej Szkoły Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. W latach 90. pracował jako fotoreporter „Gazety Wyborczej“. Publikował fotoreportaże w czasopismach „Pozytyw“ i „Magazyn Rzeczpospolitej“, był też fotosistą Teatru Polskiego w Bydgoszczy.
„Przygotował ok. 20 indywidualnych wystaw fotograficznych, m.in. ostatnio w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie, Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu, Galerii Miejskiej w Krakowie i Galerii Arsenał we Wrocławiu” – podało muzeum.
Marcin Sauter to reżyser i operator ponad 20 filmów dokumentalnych, m.in. „Hakawati”, „La Machina” i „Na północ od Kalabrii”, za które otrzymał ok. 40 nagród filmowych, w tym główne nagrody na festiwalach filmowych, m.in. w: Meksyku, Paryżu, Chicago, Wilnie, Londynie, Kijowie, Belfaście, Lizbonie i Krakowie.
„Jego film +Za płotem+ został uznany we Francji za jeden z dziesięciu najwybitniejszych, krótkometrażowych filmów ostatniej dekady” – przypomniała placówka.
Dodała, że w 2017 na 25 Międzynarodowym Festiwalu Operatorów Filmowych CAMERIMAGE film Sautera „Żalanasz” zdobył główną nagrodę wśród dzieł krótkometrażowych, a w 2021 r. wszedł na ekrany pierwszy, wyreżyserowany przez niego, film fabularny „Miasto”. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ dki/