Zuzanna Kawulok, poetka ludową, gawędziarka i instrumentalistka, spoczęła w czwartek na cmentarzu w Istebnej w Beskidzie Śląskim. Nabożeństwo żałobne odprawione zostało w miejscowym kościele luterańskim. Zmarła w niedzielę w wieku 79 lat.
Zuzanna Kawulok urodziła się w 1938 r. w Cieszynie. Była córką instrumentalisty Jana Kawuloka i obdarzonej talentem narratorskim Franciszki Kawulok.
Bielski Regionalny Ośrodek Kultury w biogramie zmarłej podał, że całe jej życie związane było z Istebną. Wzrastała w góralskiej chacie w poszanowaniu rodzimej tradycji.
„Talent gawędziarski odziedziczyła po rodzicach. Grać na skrzypcach i innych instrumentach góralskich nauczył ją ojciec. Razem z nim wykonywała też prostsze instrumenty. Za jego namową w 1955 r. związała się z Regionalnym Zespołem Pieśni i Tańca Koniaków. Najpierw tańczyła i śpiewała, potem grała w kapeli na skrzypcach i zabytkowych instrumentach pasterskich” – podał Ośrodek.
W 1981 r. została kierownikiem artystycznym zespołu. Pełniła tę funkcję przez dziesięć lat. Wraz z Koniakowem prezentowała folklor Beskidu Śląskiego m.in. we Włoszech, w Austrii, Holandii, Niemczech, Bułgarii, Francji, Turcji i Grecji.
Była również instruktorem muzycznym w Dziecięcym Zespole Regionalnym im. Jana Kawuloka w Koniakowie. W latach 1976-1985 uczyła grać na fujarce w Ognisku Pracy Pozaszkolnej przy Szkole Podstawowej w Koniakowie.
„Wielokrotnie brała udział - najpierw z ojcem, a potem samodzielnie - w konkursach i prezentacjach instrumentalistów oraz gawędziarzy, m.in. w Poznaniu, Katowicach, Bukowinie Tatrzańskiej, Zakopanem i Strakonicach w Czechach. Uczestniczyła w lokalnych i krajowych imprezach, nie tylko folklorystycznych. Nagrywała w radiu i telewizji” – podał bielski ośrodek kultury.
Zuzanna Kawulok uczyła dzieci języka esperanto, którym zainteresowała się jeszcze w 1958 r. Gawędy w tym języku wygłaszała w Czechosłowacji, NRD, RFN, Belgii, Wielkiej Brytanii, Szwecji oraz na Węgrzech. „Za największy sukces uważała prezentację kultury ludowej Beskidu Śląskiego przed dwutysięcznym audytorium na Światowym Kongresie Esperantystów w Sztokholmie w 1980 r.” – wspomniało Regionalny Ośrodek Kultury.
Po śmierci ojca została przewodniczką w Izbie Regionalnej U Kawuloka. Opowiadała o kulturze beskidzkich górali, obrzędach, zwyczajach, stroju i muzyce, prezentując typowy wystrój chaty góralskiej oraz brzmienie góralskich piszczał, fujarek, rogów i trombit.
Była autorką - pisanych gwarą – wierszy. Wiele z nich zostało opublikowanych w lokalnej prasie.
Zuzanna Kawulok należała do Beskidzkiego Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych, w latach 1981-1986 pełniła funkcje prezesa.
Za swą działalność została uhonorowana m.in. Brązowym Krzyżem Zasługi, nagrodą im. Oskara Kolberga oraz Brązowym Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/