Podziemna rotunda w stołecznym parku Na Książęcem po latach degradacji przejdzie remont.
Elizeum, którego nazwa odnosi się do mitycznych Pól Elizejskich, zaprojektował wybitny architekt Szymon Bogumił Zug pod koniec XVIII w. na polecenie księcia Kazimierza Poniatowskiego, brata króla Stanisława Augusta. Powstało na skarpie w obecnym parku Rydza Śmigłego. Budowla miała dwie kondygnacje (podziemna rotunda o wysokości 8 m i średnicy 7,5 m) pełniła rolę groty parkowej.
Pierwotnie Elizeum miało bogaty wystrój: freski, kolumny, sztukaterie, rzeźby. Śmierć księcia w 1800 r. spowodowała jednak, że budowla stopniowo popadała w ruinę. W ciągu dwóch wieków uległa zniszczeniu warstwa izolacyjna z gliny, woda opadowa spowodowała szkody we wnętrzu.
Jak poinformował stołeczny ratusz, w 2021 r. zakończyło się udrożnianie górnego wejścia, co miało zapewnić lepszą wentylację. Teraz ma nastąpić kompleksowe zabezpieczenie i rekonstrukcja obiektu. W pierwszym etapie remontu zabytek zostanie osuszony i zabezpieczony przed wodami opadowymi. W drugim zostanie zrekonstruowana historyczna izolacja z gliny, a także przeprowadzone inne prace budowlane i zabezpieczające.
Prace współfinansowane z „Rządowego Programu Odbudowy Zabytków” mają potrwać do połowy 2028 r. i będą kosztowały ok. 4,9 mln zł. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta podpisał umowę na ich wykonanie z firmą Renewal Art.
Elizeum i park są wpisane do Rejestru Zabytków, znajdują się na obszarze archeologicznym. Wszystkie działania będą zatem prowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków.
wus/