Do końca marca można oglądać wystawę fotografii wieloletniego fotoreportera Polskiej Agencji Prasowej Jerzego Undro w szczecińskim Centrum Dialogu Przełomy. 50 zdjęć dokumentuje najważniejsze wydarzenia w Polsce drugiej połowy XX w.
"Niech to działa na rozbudzenie zainteresowań przeszłością, historią, bo to jest fantastyczna rzecz; zawsze ceniłem sobie historię, zawsze lubiłem tę dziedzinę, a to, że mogłem uczestniczyć w tych różnych wydarzeniach i je zarejestrować, to zasługa bardzo wielu osób - najbliższych, a także tych, od których się uczyłem, z którymi zdobywałem podstawy oraz - duży łut szczęścia. Z niektórych rzeczy udało się wrócić właściwie prawie cało" - powiedział autor fotografii Jerzy Undro.
Wystawa "Byłem świadkiem" przypomina najważniejsze wydarzenia na Pomorzu Zachodnim, w Polsce i na świecie od początku lat 70. Można zobaczyć m.in. zdjęcia dokumentujące stan wojenny, wydarzenia Sierpnia '80, ale też ceremonię wręczenia nagrody Nobla Czesławowi Miłoszowi.
"To był przełom, otwierał historię naszych Nobli po iluś dziesiątkach lat" - zaznaczył Undro, wspominając także podróż noblisty po Polsce, którą dokumentował.
Wśród fotografii znajdują się też te dokumentujące Polskę po przemianach - referendum w sprawie przystąpienia do Unii Europejskiej, wejście do strefy Schengen, a także wybory i rządzących po 1989 r.
Jerzy Undro fotografią prasową zajmuje się od 1969 r. - pracował najpierw jako fotoreporter Centralnej Agencji Fotograficznej, a następnie Polskiej Agencji Prasowej. Dokumentował najważniejsze wydarzenia ostatnich kilkudziesięciu lat. Jako korespondent wojenny wielokrotnie wyjeżdżał do Iraku, Czadu i Afganistanu. Efektem jego pracy są liczne publikacje w kraju i zagranicą, wystawy i wydawnictwa albumowe.
Jest autorem m.in. wydawnictw o Szczecinie i województwie zachodniopomorskim, a także albumu "Irak Misja Pokoju". W archiwum Polskiej Agencji Prasowej zgromadzonych jest kilkadziesiąt tysięcy zdjęć jego autorstwa. W 2007 r. otrzymał pierwszą nagrodę Grand Press Photo w kategorii "wydarzenia" za fotoreportaż przedstawiający bójkę Cyganów przed sądem w Szczecinku. Odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem "Za zasługi dla obronności kraju", a także złotą odznaką "Zasłużony dla Polskiej Agencji Prasowej" i honorową legitymacją nr 5. Na emeryturę przeszedł w 2012 r., pozostaje jednak czynnym fotoreporterem.
Spotkanie z autorem fotografii odbędzie się w piątek w Centrum Dialogu Przełomy Muzeum Narodowego w Szczecinie. Wystawę będzie można oglądać do 31 marca br.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ agz/