Blisko 100 rzeźb i kilkanaście obrazów nyskiego rzeźbiarza i malarza Jana Koloczka będzie można oglądać od soboty na wystawie w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace, które artysta stworzył w latach 1997–2017.
Jak tłumaczyła kuratorka wystawy Joanna Kurbiel, w ciągu 26 lat swojej pracy Koloczek stworzył własny, niepowtarzalny styl. Jego znakiem rozpoznawczym są zwłaszcza postacie o bujnych włosach przechodzących w różnorodne, rozbudowane formy przestrzenne.
„Tematyka prac artysty oscyluje wokół sacrum, sprowadzającego się nie tylko do sfery religijnej, ale wkraczającego w ogólnie pojęty porządek życia i śmierci. Oprócz rzeźb przedstawiających Chrystusa, Matkę Boską, anioły czy świętych tworzy przedstawienia Drzewa Życia, żywiołów, miesięcy, pór roku, znaków zodiaku oraz liczne alegorie” – mówiła kuratorka wystawy.
Jak dodała, uwagę przykuwają przede wszystkim intensywne kolory i oryginalne desenie malatury tworzonych przez artystę rzeźb. „Kolorystyka jest wynikiem eksperymentów, twórca sam tworzy swoją paletę, nie używa barw podstawowych” – powiedziała Kurbiel.
Ekspozycja składać się będzie z 97 rzeźb oraz 17 obrazów wypożyczonych ze zbiorów Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu oraz z prywatnych kolekcji.
Rzeźby prezentowane na wystawie zostały pogrupowane w kilka tematycznych cykli, w tym „tęczowy” – przedstawiający postacie wkomponowane w tęczową wstęgę, czy „gwiezdny” – nawiązujący tematycznie do kosmosu, galaktyk i gwiazd, przedstawienia Drzewa Życia, biblijnych postaci Adama i Ewy. Pozostałe cykle, które składają się na ekspozycję to „miesiące”, „żywioły”, „zodiak”, a także cykl „anielski” i „sakralny” z przedstawieniami Chrystusa, Matki Boskiej i archaniołów.
Wystawę w Muzeum Etnograficznych można oglądać do 19 maja. (PAP)
autor: Agata Tomczyńska
ato/ agz/