Alina Suworow, Jacek Krzemiński i Jolanta Rudnik znaleźli się wśród wyróżnionych nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za najlepsze materiały w polskiej prasie, radiu, telewizji i internecie. Do konkursu zgłoszono 280 prac, zwycięzców ogłoszono podczas środowej gali.
Laur Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich za rok 2018 przyznano Jerzemu Jachowiczowi "za odwagę i wyznaczanie standardów dziennikarstwa śledczego w wolnej Polsce".
Piotr Legutko z zarządu SDP w laudacji wygłoszonej na cześć laureata podkreślił, że Jerzy Jachowicz "ryzykował wiele zajmując się tajemnicami byłych już esbeków i dopiero rodzącej się mafii".
"Jerzy przecierał szlak w sensie dosłownym. W PRL-u nie istniało przecież dziennikarstwo śledcze nawet w drugim obiegu, to on swoimi tekstami wyznaczał standardy, penetrował dzikie pola" - podkreślił. W ocenie Legutki teksty Jachowicza "o zabójstwie Grzegorza Przemyka, niszczeniu dokumentów na zlecenie gen. Buły, o mafii pruszkowskiej to dziś klasyka dziennikarstwa śledczego".
Główna Nagroda Wolności Słowa przyznawana "za publikacje w obronie demokracji i praworządności, demaskujące nadużycia władzy, korupcję, naruszanie praw obywatelskich, praw człowieka" jest ufundowana przez zarząd główny SDP. W tej kategorii zostały przyznane dwie nagrody. Laureatem pierwszej z nich jest Wojciech Biedroń za artykuł "Jak mafia rządziła Warszawą" opublikowany w "Tygodniku Sieci", drugą nagrodę otrzymała Dorota Kania za film "Ryngraf", który miał premierę na Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni 1 października 2018 r.
Nagrodę Watergate za dziennikarstwo śledcze ufundowaną przez zarząd główny SDP otrzymała Alina Suworow za dokument śledczy "Pogrążeni w Państwie Prawa" emitowany w TVP2 w programie "Świat Bez Fikcji".
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali Andrzej Tomczak za reportaż "Pseudowęgiel" wyemitowany w TVP1 w programie "Alarm" oraz Karolina Baca-Pogorzelska i Michał Potocki za trzy publikacje: "Sankcje dla antracytowego barona", "Antracytowe FAQ. O co chodzi w aferze z donbaskim węglem" i "Antracyt u Putina", opublikowane w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
Nagroda im. Kazimierza Dziewanowskiego "za publikacje o problemach i wydarzeniach na świecie" ufundowana jest przez Polską Agencję Prasową. W tym roku nagrodzona została Monika Andruszewska za tekst "Bierz ciało, póki dają", który ukazał się w "Tygodniku Powszechnym".
Członkini zarządu Wanda Nadobnik powiedziała, że artykuł ten "to wstrząsający obraz pięcioletniej wojny rosyjsko-ukraińskiej, podczas której zaginęło co najmniej 403 żołnierzy ukraińskich". Wyjaśniła, że "matki zaginionych, główne bohaterki reportażu szukają śladów swoich bliskich (...) wśród jeńców i wśród osób zaginionych. Nie godzą się na przyjmowanie ciała z tzw. rozdzielnika, które władze bez dokładnego sprawdzenia uznały za zwłoki ich dzieci".
Nagrodę im. Krystyny Grzybowskiej "za publicystykę o tematyce europejskiej" ufundowaną przez Fundację Macieja Rybińskiego otrzymał Tomasz Grzegorz Grosse za publikację "Unia Europejska mniej demokratyczna". Artykuł opublikowany został przez "Rzeczpospolitą".
Nagrodę im. Macieja Łukasiewicza "za publikację na temat współczesnej cywilizacji i kultury oraz popularyzację wiedzy", ufundowaną przez Narodowe Centrum Kultury otrzymała Violetta Rotter-Kozera za film "Wojciech Kilar – miedzy awangardą a Hollywood". Premiera odbyła się w Kinie Iluzjon w Warszawie 13 listopada 2018 r.
Jolanta Rudnik za radiową opowieść "Trzej komandorzy" wyemitowaną w Polskim Radiu Koszalin otrzymała tegoroczną Nagrodę im. Janusza Kurtyki przyznawaną "za publikacje o tematyce historycznej". Nagroda jest ufundowana przez Instytut Pamięci Narodowej.
Grzegorz Majchrzak z IPN powiedział, że "opowieść o komandorach Mieszkowskim, Przybyszewskim i Staniewiczu (...) pokazuje ludzi, którzy próbowali się po wojnie włączyć w normalne życie, odbudowywać wojsko polskie, jednak nie było im to dane. Komuniści postawili ich przed sądem pod fałszywymi zarzutami i skazać śmierć".
Prezes IPN Jarosław Szarek podkreślił, że "niezwykłe jest to, że każdy z tych, którzy przeszli przez XX w., doznali doświadczeń dwóch totalitaryzmów chciał pozostawić po sobie ślad (...)dzięki państwa wysiłkom tego zapomnienia i niepamięci jest mniej".
Za publikacje o tematyce historycznej przyznano również Nagrodę Specjalna Jury Głównego Konkursu o Nagrody SDP 2018 ufundowaną przez Fundację Solidarności Dziennikarskiej. Trafiła ona do księdza Romana Sikonia z Salezjańskiego Wolontariatu Misyjnego Młodzi Światu za film "Dzieci Andersa – powrót do Afryki" wyemitowany w TV Trwam.
Nagroda im. Eugeniusza Kwiatkowskiego przyznawana jest za dziennikarstwo ekonomiczne. Patronatem objęła ją Agencja Rozwoju Przemysłu. Laureatem nagrody został Jacek Krzemiński, autor tekstu "Drogie śmieci", który to materiał można przeczytać na portalu Obserwatorfinansowy.pl.
Nagrodę im. Aleksandra Milskiego dla redakcji mediów lokalnych za "podejmowanie tematów ważnych dla ich społeczności lokalnych" przyznano Dwumiesięcznikowi "Lublin. Kultura i Społeczeństwo".
Nagrodę im. Stefana Żeromskiego, przyznawana za publikacje o tematyce społecznej, w tym roku przyznano ex aequo. Wyróżnione zostały Magdalena Świerczyńska-Dolot za reportaż radiowy "Gdyby nie Gala" (Radio Gdańsk) oraz Joanna Sikora za materiał pt. "Więzi" (Polskie Radio Białystok).
Aleksander Ziemiańczyk za "Rozmowę z byłą wiceminister Elżbietą Chojną-Duch, będąca przyczynkiem do debaty Programu 1 Polskiego Radia". otrzymał nagrodę im. Adolfa Bocheńskiego za wyróżniające się dokonania dziennikarskie dla dziennikarzy do 30 roku życia.
Nagrodą im. Kazimierza Wierzyńskiego za publikacje o tematyce uhonorowano Zbigniewa Rytela za dokument podsumowujący sto lat sukcesów polskich sportowców "100 lat polskiego sportu”, który ukazał się w TVP Sport, i TVP1.
Piotr Tracz twórca fotoreportażu "Ciąża uwięziona" został doceniony Nagrodą im. Erazma Ciołka, która przyznawana jest "za fotografię społecznie zaangażowaną".
Nagroda im. Eugeniusza Lokajskiego za fotografię o tematyce sportowej otrzymał Jacek Turczyk za fotoreportaż "Rejs", opublikowany w internecie w grudniu 2018 r. Twórca reportażu wyjaśnił, że "materiał powstał w czasie Rejsu Odkrywców, podczas którego młodzież, którą naprawdę życie doświadczyło, bardzo poważnie ciężko pracuje cały rok, by się znaleźć na tym rejsie".
Nagroda im. prof. Stefana Myczkowskiego Klubu Publicystów Ochrony Środowiska "Ekos" za publikację o problemach ochrony środowiska otrzymał Wojciech Wybranowski za artykuł "Gangsterzy na śmietniku" opublikowany w tygodniku "Do Rzeczy".
Nagrody Specjalne Zarządu Głównego SDP otrzymali Alina Czerniakowska "za promowanie w swojej twórczości historii Polski i pięknych wartości patriotycznych" oraz Cezary Galek "za godną wyróżnienia wzorcową organizację Ogólnopolskiego Radiowego Konkursu Dziennikarskiego +W drodze do Niepodległej+ na najlepszy reportaż, dokument radiowy poruszający temat polskiej drogi do niepodległości".
autor: Olga Łozińska
oloz/ agz/