Radzimir Dębski (JIMEK) i Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Łukasza Borowicza wystąpią podczas koncertu „Symfonia Europejska", który odbędzie się 1 maja - w 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, w stołecznym Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Jak poinformowało Narodowe Centrum Kultury na swojej stronie internetowej, w pierwszej części koncertu Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) pod batutą Łukasza Borowicza wykona poloneza Wojciecha Kilara z filmu "Pan Tadeusz" oraz IX Symfonię d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena. W drugiej części koncertu będzie można usłyszeć "CRUX" - flagowy utwór Radzimira Dębskiego, a także jego "Historię Jazzu".
"Kiedy jako buntowniczy młodzian przeczesałem wszystkie najważniejsze jazzowe winyle, szukając sampli, myślałem, że konstytuuję swoją własną tożsamość hip-hopem. Tymczasem nieoczekiwanie odrabiałem najważniejszą lekcję historii muzyki, która pozwoliła mi znaleźć własną tożsamość. +Historią Jazzu+ mogę złożyć hołd temu co było przede mną" – powiedział Dębski, cytowany w komunikacie.
Organizatorami koncertu pt. "Symfonia Europejska" są: Narodowe Centrum Kultury, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Teatr Wielki – Opera Narodowa. Więcej informacji o wydarzeniu można uzyskać pod adresem: https://www.nck.pl/.
Radzimir Dębski (JIMEK) jest kompozytorem muzyki filmowej i rozrywkowej, dyrygentem, a także producentem muzycznym. Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie i Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles. Na swoim koncie ma zarówno symfoniczne opracowania muzyki jazzowej i hip-hopowej, jak również własne utwory symfoniczne. Jest także autorem muzyki m.in. do filmów "Orkiestra niewidzialnych instrumentów" (reż. Cezary Albin), "Atak paniki" (reż. Paweł Maślona) oraz "Sztuka kochania" (reż. Maria Sadowska), za którą w 2018 r. Polska Akademia Filmowa nagrodziła go Orłem.
NOSPR została utworzona w 1935 r. przez Grzegorza Fitelberga, który prowadził ją do wybuchu wojny. W 1945 r. została reaktywowana w Katowicach przez Witolda Rowickiego. Dwa lata później jej dyrektorem artystycznym został ponownie Fitelberg. W późniejszych latach orkiestrą kierowali m.in. Kazimierz Kord, Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit i Jacek Kaspszyk. Od września 2018 r. funkcję dyrektora naczelnego i programowego sprawuje Ewa Bogusz-Moore. NOSPR nagrała przeszło 200 płyt, koncertowała na całym świecie podczas wielu tournée i festiwali.
1 maja 2004 r. Polska razem z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem oraz Maltą przystąpiła do Unii Europejskiej. Było to największe w historii rozszerzenie UE. Jak przypomina MSZ na swojej stronie internetowej, pierwszym krokiem do członkostwa Polski w UE było podpisanie 16 grudnia 1991 r. Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie pomiędzy Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Symbolicznym momentem było złożenie 8 kwietnia 1994 r. w Atenach przez rząd RP formalnego wniosku o członkostwo w UE. Właściwe negocjacje akcesyjne z UE rozpoczęły się cztery lata później. Referendum akcesyjne odbyło się w dniach 7-8 czerwca 2003 r. - za członkostwem w UE opowiedziało się 77,45 proc. Polaków. (PAP)
autorka: Daria Porycka
dap/ itm/