Wykłady, wystawy, projekcje filmów, koncerty i gry miejskie – te m.in. imprezy odbędą się na Pomorzu w ramach „Wiosny patriotów”. Najważniejsze wydarzenie w tym cyklu zaplanowano na 11 maja – będzie to Defilada Zwycięstwa, która przejdzie ulicami Gdańska.
O programie i założeniach „Wiosny patriotów”, która odbywać się będzie na Pomorzu pomiędzy 5 kwietnia a 12 czerwca, poinformowano w środę na konferencji prasowej zorganizowanej w Muzeum II Wojny Światowej, która to placówka – obok Fundacji „Gladius Gloriae”, Bractwa Świętego Pawła i gdańskiego oddziału IPN, włączyła się w organizację przedsięwzięcia.
Jak przypomniał na konferencji prezes Fundacji „Gladius Gloriae” Waldemar Szczuka, fundacja ta od kilku lat organizowała w Gdańsku m.in. defiladę Żołnierzy Wyklętych. Impreza ta odbyła się już czterokrotnie. „Z uwagi na to, że w tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, a także 20-lecie beatyfikacji gdańskich męczenników, postanowiliśmy w nieco szerszej i zmienionej formie wypromować te postaci i wartości patriotyczne, które są nam bliskie” – powiedział Szczuka.
Dodał, że na cykl imprez odbywających się pod hasłem „Wiosna patriotów”, złoży się szereg wydarzeń, które będą skierowane „do całego przekroju społeczeństwa - zarówno do dzieci, jak i do starszych, do młodzieży, również do wychowawców i rodziców”. „Bardzo często, kiedy mówimy o patriotyzmie, skupiamy się na takich tragicznych wydarzeniach, kiedy nasi bohaterowie walczyli z bronią w ręku o wolność naszej ojczyzny, natomiast ucieka nam tak naprawdę to, co jest najważniejsze, czyli całe ich życie i to, co pchnęło ich do takich postaw. Jest to rodzina, te wartości rodzinne, które wynosili ze swoich domów i chcemy o tych wartościach mówić” – powiedział Szczuka.
Podkreślił, że „ludzie, którzy walczyli w czasie II Wojny Światowej, ochoczo stawali do obrony naszej ojczyzny dlatego, że w ich domach tak naprawdę etos pracy, etos rodziny, etos polskości był bardzo ważny”. „W +Wiośnie patriotów+ takim szczególnym przekazem byłoby to, że tamci ludzie, mimo że minęły lata, mają do przekazania młodemu pokoleniu jedną zasadniczą rzecz, a mianowicie żeby wziąć odpowiedzialność za wspólnoty, w których funkcjonujemy. Chodzi tutaj przede wszystkim o rodzinę, ale także o nasze parafie, o nasze miasto i w konsekwencji o naszą ojczyznę” – powiedział też Szczuka.
Obecny na konferencji duszpasterz Bractwa św. Pawła - ks. Krzysztofa Ławrukajtis, przypomniał, że wśród gdańskich księży męczenników znajdują się m.in. takie postaci, jak Franciszek Rogaczewski, Marian Górecki, Bronisław Komorowski czy Władysław Miegoń. „To są ci, którzy podczas II wojny światowej ponieśli śmierć męczeńską” – podkreślił. Dodał, że organizatorzy „Wiosny patriotów” chcą przypomnieć te postaci. „Chcemy również zwrócić uwagę na ich życie przed II wojną światową, które było naprawdę niesamowite. To oni tworzyli środowisko dla Polaków chociażby w Wolnym Mieście Gdańsku” – powiedział Ławrukajtis.
„Chcielibyśmy również w +Wiośnie patriotów+ przypomnieć postać bardzo ważną dla Gdańska, a mianowicie księdza Józefa Zator-Przytockiego. To jest jeden z naszych kapłanów niezłomnych, który był kapelanem AK w czasie II wojny światowej, później przybył tutaj na Wybrzeże i był taką, można powiedzieć, ostoją wolności, kiedy objął parafię Najświętszego Serca Jezusowego we Wrzeszczu. Tam właśnie został aresztowany, ładnych kilka lat spędził w więzieniu. Kiedy wrócił, dalej był taką osobą i fundamentem wolności” – podkreślił duchowny.
Jak poinformowano na konferencji prasowej, „Wiosnę patriotów” zainauguruje planowany na 5 kwietnia w gdańskiej sali BHP wykład poświęcony rodzinie Ulmów. W kolejnych dniach w różnych miejscach Trójmiasta, a także w ościennych miejscowościach, głównie w salach udostępnionych przez parafie, odbywać się będą wykłady i pokazy filmów prezentujące m.in. sylwetki duchownych – męczenników i żołnierzy wyklętych.
W zestawie filmów znajdzie się m.in. obraz „Piaśnica” traktujący o zbrodni, której dopuścili się Niemcy na początku II wojny, mordując w piaśnickich lasach - wg szacunków historyków - od 12 do 14 tys. osób. Film ten w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie.
W zestawie wydarzeń znalazło się też kilka koncertów, w tym dwa koncerty patriotyczne zaplanowane na 13 kwietnia i 17 maja w kościele św. Urszuli Ledóchowskiej w Gdańsku.
W trakcie „Wiosny patriotów” w kilku różnych parafiach - w Pruszczu Gdańskim, w Gdyni, Sopocie i Wiślinie oglądać będzie można wystawę poświęconą gdańskim męczennikom.
Organizatorzy przygotowali też kilka konkursów, których wspólnym tematem jest patriotyzm. Będą to konkursy plastyczny, literacki oraz pieśni patriotycznej.
11 maja ulicami gdańskiego Starego Miasta przejdzie Defilada Zwycięstwa, w której wezmą udział m.in. rekonstruktorzy, harcerze i pojazdy bojowe. Na ten dzień zaplanowano też dwie gry miejskie – jedną dla rodzin, a drugą adresowaną do drużyn harcerskich.
Jednym z patronów medialnych „Wiosny Patriotów” jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
autor: Anna Kisicka
aks/ pat/