Grób Jana Filarego, żołnierza NSZ, który w 1950 r. został zabity w zasadzce zorganizowanej przez UB na Baraniej Górze w Beskidach i spoczął na cmentarzu komunalnym w Cieszynie, został w poniedziałek odsłonięty po renowacji.
W poniedziałek przypadła 97. rocznica urodzin bohatera. W jego intencji odprawiona została msza św. w cieszyńskim kościele św. Elżbiety.
"Po mszy św. poświęcony został nowy pomnik nagrobny, a władze Cieszyna oraz przedstawiciele oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Katowicach, które ufundował nagrobek, oddali hołd bohaterowi" - powiedziała Monika Kobylańska z katowickiego oddziału IPN.
Miejsce pochówku Jana Filarego ma charakter grobu wojennego. Na pomniku zostały wygrawerowane m.in. ryngraf z godłem Polski oraz wizerunkiem Matki Bożej, krzyż Narodowych Sił Zbrojnych oraz inskrypcja "Bóg, Honor, Ojczyzna".
Jan Filary, ps. Ondraszek, Lis, Ostry, urodził się 8 kwietnia 1922 r. w Kamesznicy na Żywiecczyźnie. W lipcu 1945 r. wstąpił do grupy leśnej pod dowództwem Antoniego Bieguna ps. Sztubak, która wchodziła w skład dowodzonego przez kpt. Henryka Flamego "Bartka" VII okręgu Narodowych Sił Zbrojnych.
15 sierpnia 1945 r. Filary został aresztowany przez organa bezpieczeństwa państwa. Po 10 miesiącach wyszedł na wolność. Komuniści nie udowodnili mu prowadzenia działalności antypaństwowej. W lipcu 1946 r. wstąpił do grupy NSZ pod dowództwem Gustawa Matusznego "Orła Białego". Wraz z nią dokonał szeregu akcji zbrojnych. Jesienią tegoż roku rozpoczął działalność w grupie dowodzonej przez Stanisława Kopika "Zemstę".
7 marca 1947 r. ujawnił się przed komisją amnestyjną w Cieszynie. Krótko potem ponowie wstąpił jednak do podziemia niepodległościowego. Działalność partyzancką kontynuował do 24 listopada 1950 r. Tego dnia zginął wraz z Władysławem Szczotką, ps. Orlik, podczas obławy przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Cieszynie na stokach Baraniej Góry w Beskidzie Śląskim. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ wj/