W związku z umożliwieniem prowadzenia dalszych prac archeologicznych przez MIIWŚ na Westerplatte i wycofaniem warunków postawionych przez prezydent Gdańska zaplanowane na 25 czerwca spotkanie wiceszefa MKiDN Jarosława Sellina z Aleksandrą Dulkiewicz odbędzie się zgodnie z ustaleniami – podaje resort.
Komunikat w tej sprawie przesłało PAP w czwartek Centrum Informacyjne Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
"MKiDN informuje, że w związku z umożliwieniem prowadzenia dalszych prac archeologicznych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku na terenie półwyspu Westerplatte oraz wycofaniem warunków postawionych przez Prezydent Gdańska Aleksandrę Dulkiewicz, zaplanowane na wtorek 25 czerwca br. spotkanie Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina z Prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz nt. przyszłości Westerplatte odbędzie się zgodnie z ustaleniami" - napisano.
We wtorek prezydent Gdańska mówiła dziennikarzom w Warszawie, że na przyszły wtorek jest umówiona z wiceministrem Sellinem i "będą na temat także przyszłości Westerplatte rozmawiać". "Ja jestem gotowa do rozmowy, ale pod warunkiem, że w tej rozmowie będą uczestniczyli przedstawiciele kombatantów, ludzi, których bliscy przelewali krew na Westerplatte. Po drugie środowiska muzealnicze, środowiska związane z architektami, historykami sztuki, bo Westerplatte jest symbolem polskości, ważnym symbolem dla każdej Polki i Polaka i niezmiernie ważnym symbolem dla gdańszczanina" - powiedziała.
W środę biuro prasowe urzędu miasta w Gdańsku przekazało PAP oświadczenie, w którym wyjaśniono, że "zgodnie z rozmową i ustaleniami z premierem Mateuszem Morawieckim oraz ministrem Jarosławem Sellinem jest oczywiste, że spotkanie w najbliższy wtorek w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego powinno odbyć się w wąskim gronie".
"Natomiast kolejne konsultacje dotyczące przyszłości Westerplatte powinny toczyć się z udziałem środowisk kombatanckich, muzealnych oraz architektów" - napisała w oświadczeniu kierownik biura prasowego urzędu miejskiego w Gdańsku Olimpia Schneider.
We wtorek sejmowa komisja infrastruktury poparła projekt PiS specustawy "o inwestycjach w zakresie budowy Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddziału Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku". Według autorów propozycji ma ona usprawnić budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 w Gdańsku.
Projekt budzi sprzeciw m.in. władz Gdańska oraz polityków opozycji. "Nie można za pięć dwunasta poselskim projektem ustawy, argumentując to faktem, że mamy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, przyjmować na kolanie prawo, które - mamy podstawy sądzić - może być niekonstytucyjne" - mówiła Dulkiewicz dziennikarzom w przerwie obrad komisji infrastruktury.
Wyraziła też pogląd, że po uchwaleniu specustawy muzeum, które zarządza częścią terenu na Westerplatte, zostanie wywłaszczone na rzecz innego muzeum". "Ostatni raz w polskiej historii miało to miejsce 1 stycznia 1950 roku" - dodała prezydent Gdańska.
Wiceminister Sellin przekonywał natomiast, że przygotowana przez posłów PiS specustawa jest potrzebna ze względu na "rozproszenie właścicielskie na terenie Westerplatte". "Uważamy, że miasto Gdańsk powinno się cieszyć, że rząd polski chce wyasygnować 150 mln zł na poważną inwestycję w mieście Gdańsk, która - jak zostanie dokończona - to będzie niezwykle atrakcyjna, będzie przyciągać jeszcze więcej ludzi niż dziś. Tam chętnie ludzie przyjeżdżają, ale często nie mają czego oglądać albo są oburzeni jak widzą to, co muszą tam dzisiaj oglądać" - powiedział Sellin dziennikarzom. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ agz/