„Dziewczyna o perłowych włosach” - pod takim tytułem w niedzielę, w galerii malarstwa Alfonsa Karpińskiego w Stalowej Woli, odbędzie się spotkanie artystyczne w ramach Letniej Sceny. Wydarzenie poświęcone będzie kulturze Węgier, a motywem przewodnim będzie kobieta.
Jak poinformowała PAP jedna z koordynatorek wydarzenia Marzena Kościółek-Tofil w jego programie znajdą się elementy kultury węgierskiej. Już tytuł spotkania jest zaczerpnięty z przeboju węgierskiej grupy Omega, w Polsce znanego pod tytułem „Dziewczyna o perłowych włosach”.
„Wszyscy wiedzą, że Polak, Węgier dwa bratanki, ale czy pamiętamy dlaczego? W muzeum, które jest przecież instytucją edukacyjną, spróbujemy więc przypomnieć historyczne związki Polski i Węgier, a także kontakty łączące +bratanków+ z naszym regionem. Spróbujemy też pouczyć się języka węgierskiego, udowadniając, że nie jest taki trudny, jak się wydaje” – zapowiedziała Kościółek-Tofil.
W programie spotkania znajdzie się m.in recital młodej, węgierskiej wokalistki Katalin Batki, w którym zabrzmią węgierskie przeboje z różnych epok, musicalowe i światowe hity, konkursy, a także zwiedzanie pod hasłem: „Młodopolska femme fatale”.
„Każda z pań będzie miała możliwość poczuć się jak dama i uwiecznić ten moment na artystycznej fotografii” – zapewniła koordynatorka.
Pierwsza w kraju galeria malarstwa Alfonsa Karpińskiego - jednego z czołowych twórców Młodej Polski - została otwarta w styczniu br. w Stalowej Woli. Znajduje się na poddaszu wyremontowanego zabytkowego budynku dawnego sądu powiatowego, gdzie pracował ojciec artysty, który był w Rozwadowie sędzią powiatowym. Budynek obecnie należy do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.
Galeria jest podzielona na dwie części. Jedną stanowi galeria dzieł artysty, gdzie można zobaczyć około 80 dzieł Karpińskiego ze zbiorów stalowowolskiego muzeum, a drugą - multimedialna pracownia malarska z interaktywnymi sztalugami, podestem pod kompozycje malarskie i stanowiskami graficznymi.
W pracowni wydzielona jest też specjalna przestrzeń przeznaczona na kino, gdzie można oglądać krótkie filmy opowiadające o twórczości Karpińskiego. (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ pat/