Wspólne śniadanie szczecinian, koncerty, spacery z przewodnikami miejskimi czy kino pod chmurką zaplanowano podczas święta placu Orła Białego. Impreza na jednym z najstarszych placów w mieście odbędzie się w sobotę.
Na placu od rana będzie można zobaczyć instalację edukacyjną, pokazującą jego nieistniejącą, przedwojenną zabudowę i to, w jaki sposób funkcjonował – zapowiedziało biuro prasowe szczecińskiego magistratu.
Szczecinianie zostali zaproszeni do wspólnego śniadania – będzie możliwość zarówno zjedzenia własnego posiłku przy wspólnym stole, jak również kupienia lokalnych produktów przygotowanych przez wystawców ze Szczecińskiego Bazaru Smakoszy.
W planie są warsztaty bezpiecznej jazdy rowerem, a także spotkania i spacery z przewodnikami miejskimi. Twórca miejskich spacerów przyrodniczych Paweł Madejski opowie o drzewach i krzewach rosnących na placu. Przewodnicy Przemysław Głowa i Tomasz Wieczorek mają natomiast przedstawić historyczne życie placu i ciekawostki na jego temat. Dr hab. Paweł Gut z Archiwum Państwowego w Szczecinie opowie o stojącej na placu najstarszej fontannie w mieście i o historii publicznego dostępu do wody.
Wśród atrakcji zaplanowano też wymianę książek, warsztaty tworzenia kwiatów z papieru, mądrego gospodarowania jedzeniem, a także zabawy animacyjne. Uczestnicy imprezy będą też mogli wybrać się na ekologiczny spacer po starówce - połączony ze sprzątaniem.
W programie znalazły się także koncerty, m.in. młodych akordeonistów z Zespołu Szkół Muzycznych w Szczecinie i zespołu sambowego Akademii Sztuki. Impreza zakończy się projekcją filmu "Nasz najlepszy rok" o godz. 21.
Na placu Orła Białego od blisko miesiąca trwa prototypowanie urbanistyczne - projektowanie i testowanie tymczasowych zmian w przestrzeni przy udziale jej użytkowników. Takie rozwiązanie wprowadzono po tym, jak w kwietniu unieważniono konkurs na zagospodarowanie placu "z powodów społecznych". Zarówno mieszkańcy, jak i część radnych miejskich sprzeciwiała się przede wszystkim rozwiązaniom dotyczącym organizacji ruchu i pozostawieniu dużej liczby miejsc parkingowych na placu. Projekt poddano konsultacjom społecznym. Była to kolejna próba zmiany w przestrzeni placu.
Pod koniec lipca na ulicach okalających plac wprowadzono ograniczenia w ruchu, zmniejszono też liczbę miejsc postojowych; wyłączono z użycia parking. Na samym placu tworzony jest m.in. ogród społeczny. Do tej pory odbywały się tu m.in. piknik sąsiedzki i projekcje filmów.
Kolejny etap prototypowania ma się rozpocząć we wrześniu, wprowadzony zostanie kolejny wariant organizacji ruchu. Wyniki pracy urbanistów mają zostać przedstawione w listopadzie.
Plac Orła Białego (niem. Rossmarkt) był w średniowieczu najstarszym rynkiem Górnego Miasta, na którym przed ostatecznym połączeniem Dolnego i Górnego Miasta stał osobny ratusz i dom kupiecki. Na początku XVIII w. wybudowano przy placu monumentalne budowle, jak Pałac Joński, Pałac Velthusena (Klasycystyczny) czy Pałac pod Globusem (w którym urodziła się Zofia Dorota von Wuerttemberg, późniejsza caryca Maria Fiodorowna, "Matka Carów"). Dzięki temu teren stał się najbardziej reprezentacyjnym miejscem w Szczecinie. Jego charakterystycznym elementem jest stojąca w północnej części fontanna z wieńczącym ją orłem z rozpostartymi skrzydłami. W pobliżu usytuowana jest Bazylika Archikatedralna św. Jakuba, która przed drugą wojną światową była oddzielona od placu szeregiem kamienic.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ itm/