Odsłonięciem tablicy poświęconej pojednaniu polsko-litewskiemu oraz prezentacją wystawy białostockiego IPN o powstańcach z Okręgu Suwalskiego POW rozpoczęły się obchody 100. rocznicy Powstania Sejneńskiego.
Powstanie Sejneńskie jest najważniejszym wydarzeniem historycznym dla mieszkańców Sejneńszczyzny. Powstańcy 100 lat temu dążyli do opanowania Sejn zajętych w sierpniu 1919 r. przez Litwinów, którzy kilkanaście dni wcześniej wycofali się z Suwałk.
23 sierpnia 1919 roku o godz. 3.00 rozpoczęło się powstanie. O godz. 6.00 Polacy zdobyli miasto, ale 26 sierpnia z rana Litwini odbili je na kilka godzin. Powstańców wsparł 41 Suwalski Pułk Piechoty. Litwini natarli ponownie na Sejny 28 sierpnia, ale Polacy obronili miasto. Dotychczas ustalono, że w powstaniu zginęło 54 Polaków, w tym osoby cywilne.
Obchody w Sejnach rozpoczęły się odsłonięciem tablicy poświęconej pojednaniu polsko-litewskiemu na placu przy bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Widnieje na niej napis w obu językach: "Pojednanie to wybór".
"Pojednanie to nie są słowa, pojednanie to codzienne czyny" – powiedział podczas uroczystości burmistrz Sejn Arkadiusz Nowalski. Dodał, że należy sprecyzować sposób pojednania obu narodów, które są obecnie i w NATO, i w Unii Europejskiej. "Na tablicy zostawiliśmy miejsce na jakiś symbol pojednania, tylko musimy go odnaleźć" – dodał Nowalski.
Przewodnicząca Wspólnoty Litwinów w Polsce (WLwP) Jolanta Malinowska-Wiaktor powiedziała, że pojednanie jest niekończącym się procesem i zależy od naszych codziennych wyborów. "Każdy z nas musi samodzielnie dokonać wyboru tego, jak wydarzenia sprzed stu lat będą oddziaływać na jego codzienne życie, podejmowane decyzje, kontakty z sąsiadami, w domu, w pracy, w szkole, w kościele czy urzędzie" – powiedziała Malinowska-Wiaktor.
"Wyrażam nadzieję, że słowa wyryte na tej tablicy nie pozostaną tylko przypadkowym dekorum, lecz głęboko wpiszą się w nasze, Litwinów i Polaków, zwłaszcza mieszkańców Sejneńszczyzny, umysły i zapoczątkują żmudny, ale chwalebny proces polsko-litewskiego pojednania. Będzie on źródłem pokoju, wzajemnego zrozumienia, poszanowania oraz dobrobytu, jednym słowem spoiwem godnego współżycia obu naszych sąsiedzkich narodów" – dodała przewodnicząca WLwP.
W stulecie powstania oddział IPN w Białymstoku zaprezentował wystawę poświęconą powstańcom z Okręgu Suwalskiego POW, którzy stanęli wówczas przeciwko wojskom litewskim. W Ośrodku Kultury w Sejnach odbyła się też promocja książki prof. dr. hab. Wiesława Jana Wysockiego "Powstanie sejneńskie 1919".
Główne uroczystości setnej rocznicy Powstania Sejneńskiego rozpoczną się w niedzielę mszą św. w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach. Potem wszyscy przejdą pod pomnik Powstania Sejneńskiego i Czynu Niepodległościowego Ziemi Sejneńskiej. (PAP)
Autor: Jacek Buraczewski
bur/ joz/