Artyści Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie będą współpracować, m.in. organizując warsztaty, z kadrą oświatową Małopolski – list intencyjny w tej sprawie podpisały w czwartek w Krakowie dyrekcje Teatru i Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Zgodnie z założeniami przedsięwzięcia dzięki współpracy z artystami pracownicy oświaty jeszcze lepiej rozwiną swoje kompetencje społeczne, psychologiczne oraz umiejętności ekspresji kulturalnej.
Artyści teatralni już planują dwa warsztaty wspierające nauczycieli w ich pracy z uczniami: jeden - „Szkolne działania teatralne w wychowaniu dzieci i młodzieży”, drugi – „Samoświadomość, praca nad ciałem, autoprezentacja jako element kompetencji osobistych nauczyciela”. Zajęcia będą się odbywały w roku szkolnym 2019/2020 i są skierowane do nauczycieli zarówno szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych.
Warsztaty zostały zaprojektowane zgodnie ze zgłoszonymi przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli potrzebami.
„Praca nauczyciela jest wieloaspektowa - poza wiedzą, którą przekazuje uczniom - ważne są także tzw. kompetencje miękkie z zakresu psychologii, budowania własnego wizerunku, umiejętności moderowania pracy zespołowej czy znajomość sposobów na rozładowanie napięcia w klasie. Dlatego zapytaliśmy pana dyrektora Głuchowskiego, czy byłaby możliwa współpraca wspomagająca nauczycieli w nabywaniu tych umiejętności” – powiedział Łukasz Cieślik, p.o. Dyrektora Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Pierwszy warsztat ma rozwijać umiejętności pracy z trudną młodzieżą. Poprowadzi go aktorka Marta Waldera, której bliska jest metoda improwizacji teatralnej wg Keitha Johnstona. To metoda uwalniająca od oceny, nastawiona na czucie, ekspresję ciała, współpracę w grupie, która może pomóc – poprzez konkretne propozycje działań, gier improwizacyjnych – w znalezieniu źródła problemu, rozładowaniu atmosfery na lekcji. Cykl warsztatów z Martą Walderą potrwa trzy tygodnie, łącznie będzie to sześć godzin warsztatów dla jednej grupy nauczycieli.
Drugi z warsztatów, związany z autoprezentacją i samoświadomością, poprowadzi również aktor Grzegorz Łukawski. „Świadomość własnych zachowań i mowy ciała i to jak są one dekodowane przez otoczenie jest bardzo ważna. Dlatego ten warsztat ułatwi jego uczestnikom dokonać autoanalizy i przekonać się, jak nas widzą inni. Dostarczy również narzędzi do tego, żeby w danym momencie uświadomić sobie, co się z nami dzieje, szczególnie pod wpływem stresu i frustracji” – czytamy w informacji prasowej. Zajęcia potrwają przez dwa tygodnie, cztery godziny warsztatowe.
„Praca artystów, to w dużej mierze praca ze sobą i z własnymi emocjami. Aktorzy czerpią z emocji i przetwarzają je na sztukę. Posługują się technikami i metodami, które bezpośrednio oddziaływają na otoczenie, niezależnie od tego, czy po drugiej stronie jest widz, czy drugi człowiek. Moim zdaniem to bardzo dobry pomysł, aby część tej wiedzy przekazać nauczycielom i to nie w formie wykładu, a zajęć warsztatowych, bo z nich wynosi się najwięcej” – podsumował Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ pat/