Dwudniowa konferencja historyczna „W sieci kontaktów”, poświęcona związkom polsko-węgierskim od czasów kształtowania się obu państw aż po współczesność, rozpoczęła się w czwartek w Budapeszcie.
Obrady w Węgierskiej Akademii Nauk (MTA) z udziałem około 60 historyków z obu państw otworzyli dyrektor Centrum Badań Humanistycznych MTA Pal Fodor, polski ambasador Jerzy Snopek oraz dyrektor Fundacji im. Wacława Felczaka, która wsparła konferencję, Tibor Gerencser.
Fodor zwrócił uwagę, że konferencja odbywa się w roku licznych rocznic, m.in. 80. rocznicy dotarcia na Węgry fali polskich uchodźców po wybuchu drugiej wojny światowej oraz 30. rocznicy przemian ustrojowych. Jak podkreślił, celem konferencji jest zorientowanie się w stanie badań nad dwustronnymi relacjami.
Snopek, który jest autorem licznych książek poświęconych kulturze Polski i Węgier oraz tłumaczem z języka węgierskiego, zaznaczył, że w badaniu relacji dwustronnych jest jeszcze wiele do zrobienia i liczne materiały źródłowe nie zostały wciąż dogłębnie opracowane.
Podczas dwóch dni obrad będzie można pogłębić wiedzę na takie tematy jak obecność węgierska w Polsce X-XI wieku na podstawie odkryć archeologicznych, kontakty genealogiczne dynastii Arpadów i Piastów, węgierscy żacy w Akademii Krakowskiej w średniowieczu, eksport win tokajskich do Krakowa w XVI i XVII wieku czy udział Polaków w węgierskiej Wiośnie Ludów z lat 1848-1849.
Wśród bardziej współczesnych tematów znalazły się np. węgierskie dostawy amunicji w wojnie polsko-bolszewickiej w 1920 roku, wspólna granica polsko-węgierska w 1939 roku, edukacja polska na Węgrzech w czasie drugiej wojny światowej, polsko-węgierski handel turystyczny w latach 60-80. XX wieku czy stosunki polsko-węgierskie na emigracji, w tym węgierski krąg skupiony wokół Jerzego Giedroycia.
Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)
mw/ akl/ ap/