Jesienią 2020 r. statek „Sołdek”, należący do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku, przejdzie trzytygodniowy remont. Po modernizacji na jednostce powstanie nowa wystawa. Przedsięwzięcie to jest efektem współpracy z instytucjami z rosyjskiego Kaliningradu.
Remont "Sołdka" planowany jest w ramach projektu pn. „2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”, którego szczegóły przedstawiono w czwartek na pokładzie statku-muzeum.
Remont „Sołdka” zaplanowany jest na jesień przyszłego roku. "Sołdek" zostanie odholowany do stoczni w Gdańsku, ponieważ jako statek-muzeum ma wyłączone silniki główne oraz układy napędowe.
Plan prac remontowych zakłada wymianę fragmentów blach poszycia, konstrukcji oraz nitów. Zostaną przeprowadzone także liczne prace konserwacyjno-malarskie, będzie wykonana nowa instalacja elektryczna. Zostaną również oczyszczone, zakonserwowane i pomalowane konstrukcje stalowe na pokładzie i wymieniona wykładzina.
"Szykujemy też niespodziankę. W ramach remontu udostępnimy, zamkniętą obecnie dla zwiedzających, ładownię nr 2, znajdującą się w dziobowej części statku. Dzięki temu zyskamy 150 metrów kwadratowych nowej powierzchni, którą będziemy mogli przeznaczyć na przykład na wystawy czasowe i miejsce konferencji" - powiedział kierownik projektu „2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji”, Jakub Adamczak.
Po trzytygodniowym remoncie statek-muzeum wróci na swoje miejsce przy nabrzeżu wyspy Ołowianka, ale na czas prac związanych z przygotowaniem nowej wystawy stałej oddział NMM na "Sołdku" będzie wyłączony ze zwiedzania.
Otwarcie nowej ekspozycji pt. "Sołdek i jego czasy" planowane jest na wrzesień 2021 r. na zakończenie polsko-rosyjskiej inicjatywy.
Po stronie rosyjskiej w projekt zaangażowane są dwie instytucje z Kaliningradu: Muzeum Światowego Oceanu, które posiada statek-muzeum „Vityaz” oraz Bałtycki Federalny Uniwersytet im. Immanuela Kanta.
W ramach projektu „2 statki - wspólne morze ..." partnerzy z Rosji przeprowadzą remont statku naukowo-badawczego „Vityaz”, którego zwieńczeniem, podobnie jak w przypadku "Sołdka", będzie też zorganizowanie nowej wystawy.
Oprócz tego, w ramach wspólnego przedsięwzięcia przewidziano także plener artystyczny w Gdańsku i Kaliningradzie wraz z wystawą prac, konferencję naukową w Kaliningradzie oraz wydanie katalogu pt. "Stocznie bałtyckie na południu i południowym wschodzie: historia i współczesność".
Projekt „2 statki – wspólne morze ...” jest współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. Jego wartość to niespełna 2,1 mln euro. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzyma dofinansowanie w wysokości ponad 780 tys. euro (38 proc. wartości projektu). Uczestnicy programu musieli zapewnić 10 proc. wkładu własnego.
Rudowęglowiec "Sołdek" był pierwszym oddanym do eksploatacji po II wojnie światowej polskim statkiem pełnomorskim. Jednostka została zaprojektowana przez zespół polskich konstruktorów pod kierunkiem Henryka Giełdzika i zbudowana w Stoczni Gdańskiej. Stępkę pod statek położono 3 kwietnia 1948 roku. Jednostkę zwodowano 6 listopada 1948 r.
Decyzją ówczesnych władz jednostce nadano nazwisko przodującego stoczniowca - trasera Stanisława Sołdka. Matką chrzestną została jego żona Helena. Uroczyste podniesienie bandery miało miejsce 25 października 1949 r. w Szczecinie. "Sołdek" pływał do 2 stycznia 1981 r. W ciągu nieco ponad 31 lat eksploatacji statek odbył 1479 podróży morskich, w czasie których przewiózł ponad 3,5 mln ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów.
W 1985 r. eksploatowanego przez Polską Żeglugę Morską "Sołdka" przejęło Centralne Muzeum Morskie (dzisiejsze Narodowe Muzeum Morskie. Statek został zacumowany na Motławie, u nabrzeża wyspy Ołowianki, na której mieści się główna siedziba placówki i odtąd służy jako statek-muzeum.
Statek „Vityaz” ma 80 lat. Odbył 65 ekspedycji naukowo-badawczych na oceanach i przepłynął 800 tysięcy mil morskich. Od 25 lat stoi przy nabrzeżu w Kaliningradzie pełniąc rolę statku-muzeum.(PAP)
autor: Robert Pietrzak
rop/ itm/