Dyskusja na temat roli uczelni kościelnych czy katolickich ważna jest przede wszystkim w kontekście przyszłości – podkreślił w czwartek kard. Kazimierz Nycz podczas międzynarodowej konferencji naukowej „Rola uczelni katolickich we współczesnym świecie”.
Konferencja zorganizowano na UKSW w Warszawie z okazji 20-lecia uczelni.
Uczestniczący w niej wielki kanclerz tej uczelni metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz powiedział, że 20-lecie UKSW staje się dobrą okazją do refleksji nad zaprezentowanym tematem i cieszy się, że mogą w niej brać udział nie tylko profesorowie, ale również studenci.
Kard. Nycz podkreślił, że "Warszawa jest szczególnie dobrym miejscem do pokazania na mapie Europy historii współpracy i troski o uczelnie katolickie i wydziały teologiczne w okresie powojennym" (…) "Miejsce to jest oznaką troski o wydziały teologiczne szczególnie po roku 1954, kiedy wydziały teologiczne Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Jagiellońskiego zostały usunięte i powstała Akademia Teologii Katolickiej". (…) Dodał, że "wielcy biskupi tamtego czasu nie ustępowali w tym, aby umocować usunięte wydziały w uczelniach rzymskich.".
Metropolita warszawski podkreślił też, że doświadczenie Warszawy, jej różnorodności "są najlepszym rozwiązaniem, żeby porozmawiać o przyszłości, o optymalnych rozwiązaniach w rozwoju i uprawianiu teologii na wysokim poziomie, jak również zagwarantowania integralności w sferze wielowydziałowej współpracy na takim uniwersytecie jak Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego".
Rektor UKSW ks. prof. Stanisław Dziekoński podkreślił z kolei, że wyjątkowość tego spotkania polega na tym, że jest to konferencja naukowa wpisująca się w obchody 20-lecia Uniwersytetu, którego tradycja sięga najstarszych korzeni akademickich. "Podczas tego spotkania pragniemy pokazać, jakie miejsce na mapie Uniwersytetów zajmujemy" – zaznaczył rektor UKSW.
Podczas konferencji były omawiane takie kwestie, jak m.in. rola uniwersytetów katolickich w świecie nauki czy rozwój uniwersytetów katolickich w krajach prawosławnych.
Konferencja odbywała się patronatem wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina i ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
skz/ joz/