Utwory przybliżające leśne, podjazdowe i partyzanckie walki na przestrzeni 900 lat historii Polski znajdą się w programie XI Koncertu Niepodległości pt. „Leśni”, który odbędzie się wieczorem 11 listopada w Muzeum Powstania Warszawskiego.
"W tegorocznym koncercie udział weźmie blisko 30 wykonawców. Narracja stanowić będzie opowieść o walkach leśnych, podjazdowych i partyzanckich na przestrzeni 900 lat historii Polski. Zaczynamy w 1109 r. od opowieści o wojach Bolesława Krzywoustego, którzy powstrzymali najazd Niemców i Czechów. Później poprowadzimy tę opowieść przez czasy najazdu Szwedów w czasie I i II wojny północnej. Przypomnimy też zapomnianą konfederację dzikowską i oczywiście barską, będzie wspomnienie powstań listopadowego i styczniowego. A także rzadko przypominana partyzantka Zaliwskiego" - mówił podczas wtorkowej konferencji prasowej scenarzysta i producent koncertu Jacek "Wiejski" Górski.
Jak zaznaczył, nie może także zabraknąć opowieści nam współczesnych, a więc partyzantki lat II wojny, gdzie jedną z pierwszych postaci będzie mjr Henryk Dobrzański "Hubal". "Następnie przejdziemy do opowieści o żołnierzach wyklętych przypominając takie postacie jak Zygmunt Szendzielarz +Łupaszka+ i formacje zbrojne takie jak Armia Krajowa, Bataliony Chłopskie, NSZ czy Zrzeszenie WiN. Charakterystycznymi osobami, które będą kończyć tę narrację są Józef Franczak, ostatni żołnierz wyklęty poległy w walce w 1963 r. i Lech Zondek, który w 1984 r. przedostał się do Afganistanu by wesprzeć Afgańczyków w ich partyzanckiej walce z Armią Radziecką" - opowiadał Górski.
"W czasie prac nad tą edycją w bibliotece amerykańskiego Kongresu udało nam się odnaleźć dramat +10 obrazów z wyprawy do Polski 1833+ autorstwa anonimowego uczestnika partyzantki Zaliwskiego. W treści odnaleźliśmy pieśń powstańców, do której Marcin Ritter dopisał muzykę, dzięki której usłyszymy tę pieśń w klimacie ballady metalowej. Chcemy też opowiedzieć o wątku naszej historii, który niesłusznie jest postrzegany przez pryzmat etnografii nie partyzantki. To Puszcza Kurpiowska - reduta powstańcza, która od czasów wojen północnych po okres II wojny i walki żołnierzy wyklętych była tą redutą wolności, gdzie nieprzyjaciel zapuszczał się niechętnie. Stąd utwory kurpiowskie w repertuarze i obecność piewcy tradycji kurpiowskiej Adama Struga" - relacjonował.
W ramach koncertu - jak mówił - powstał specyficzny rodzaj brzmienia - muzyka hybrydowa. "Składają się na nią dawne utwory, które chcemy, żeby brzmiały w oryginalnej formie uzupełnione o współczesną instrumentalistykę. Stąd muzyka hybrydowa składa się z wielu nurtów muzyki współczesnej jak jazz, muzyka symfoniczna, etno, muzyka rockowa czy metalowa. To wszystko sprawia, że te utwory doskonale odnajdują się we współczesnych czasach" - zaznaczył Górski.
Wokalistka i dyrektor muzyczny koncertu Ola Turkiewicz przyznała, że tegoroczna edycja jest bardzo bliska jej sercu. "Mój dziadek pochodził z Wileńszczyzny, walczył w powstaniu wileńskim, był zesłany do Kaługi. W domu przez lata był to temat tabu, dziadek nie opowiadał o tym z wiadomych względów. Najwięcej o jego historii dowiedziałam się wiele lat później, właściwie już po jego śmierci ze spisanego przez niego życiorysu. Nabrał wtedy w moich oczach nie tylko obrazu kochanego dziadka, ale również niezwykłego bohatera. Ten koncert w dużym stopniu chciałabym mu zadedykować" - podkreśliła.
Zastępca dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego Dariusz Gawin zaznaczył, że bardzo się cieszy, iż mogą gościć Koncert Niepodległości. "Wpisał się on w obchody Święta Niepodległości stając się ich swoistym zwieńczeniem. W spokojnej, podniosłej, a równocześnie radosnej atmosferze można się spotkać z ludźmi, którzy chcą poświęcić ten wieczór na wspominaniu naszych rodaków. Którzy włożyli wysiłek, serce, a często nie szczędzili krwi by polska niepodległość trwała. To właściwe, godne i piękne zwieńczenie tego dnia" - powiedział.
W programie XI Koncertu Niepodległości znajdzie się pieśń czeskich żołnierzy na cześć Bolesława Krzywoustego "Boleslae, dux gloriosissime!" (1109/2019, na podstawie "Kroniki Polskiej" Galla Anonima); pieśni kurpiowskie z czasów konfederacji dzikowskiej "Na Kopańskim moście" (XVIII-XIX w.) i "A na boru sośnia" (~ XVIII w.); "Pieśń Konfederatów Barskich" (1843/1975), "Marsz obozowy" (1831), "Śpij kolego w ciemnym grobie | Jak to na wojence ładnie" (ok.1863), "My partyzanci majora Hubali" (1939), "Modlitwa Narodowych Sił Zbrojnych" (1940), "Kołysanka o zakopanej broni" (1941), "Kujawiak Partyzancki" (1943), "Marsz +Zapory+" (1944), "Hymn Brygady Świętokrzyskiej" (1944), "Świadkowie" Jacka Kaczmarskiego (1978) oraz śpiewany wspólnie "Mazurek Dąbrowskiego" (1797). Uzupełnieniem repertuaru są współczesne utwory instrumentalne "Ryngraf" (2019), "Powstańce" (2019) i wiersz "Wilki" Zbigniewa Herberta, symbolicznie oddający temat Koncertu.
Wystąpią wokaliści: Ola Turkiewicz, Grzegorz Wilk i Adam Strug oraz orkiestra Koncertu Niepodległości pod dyrekcją Przemysława Marcyniaka. W jej skład wejdą m.in. Anna Suda (elektronika live), Marcin Riege (fortepian), Krzysztof Kowalewski (gitara), Marcin Ritter (bas) i Wojciech Hartman (skrzypce). Narrację poprowadzi aktor Robert Czebotar.
Jak podkreślają organizatorzy, od początku istnienia w Koncercie Niepodległości wystąpiło ponad 230 artystów z Polski, Kanady, Australii, Ukrainy, Armenii i Wielkiej Brytanii. "Koncert Niepodległości przygotował już w sumie ponad 140 hybrydowych aranżacji polskich pieśni patriotycznych i kompozycji własnych. Bliźniaczym projektem Koncertu jest +Śpiewnik Niepodległości+ - baza polskich pieśni patriotycznych z narzędziami do nauki ich wykonywania we własnym zakresie przede wszystkim przez młodzież, która doceniła ten projekt. Listopad zamykamy liczbą 200 tys. odsłon i 100 użytkowników" - dodał Wiejski.
Organizatorami Koncertu Niepodległości są Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej i Muzeum Powstania Warszawskiego. Patronem medialnym jest Polska Agencja Prasowa. Koncert Niepodległości narodowym patronatem w stulecie odzyskania niepodległości objął prezydent Andrzej Duda. (PAP)
autor: Anna Kondek-Dyoniziak
akn/ agz/