Wykwintne naczynia i akcesoria stołowe z XVII, XVIII i XIX w., pochodzące z kolekcji muzealnych z całej Polski, zostaną zaprezentowane w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. Wernisaż wystawy "O stołach i bankietach pańskich" odbędzie się w czwartek.
Wśród kilkuset przedmiotów rzemiosła artystycznego ze zbiorów szesnastu polskich muzeów znajdą się zarówno wyroby ze srebra (także złoconego), jak i z porcelany – w tym miśnieńskiej, wiedeńskiej czy berlińskiej – oraz fajansu i szkła.
Na uwagę zasługują – jak zauważyła jedna z kuratorek wystawy Magdalena Silwanowicz z Muzeum Narodowego w Kielcach – tzw. kufle gdańskie. "Były one największymi majstersztykami rzemiosła artystycznego, wykonywanymi przez gdańskich, i nie tylko, złotników" – wskazała.
Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć kilka nietypowych przedmiotów, jak np. srebrną wazę do parówek, a także "flety" – duże, podłużne kielichy do wznoszenia toastów.
"Ciekawy jest też serwis tzw. ptaszkowy (książąt Sanguszków – PAP). Nie jest wprawdzie bardzo stary – bo XIX-wieczny – ale zachował się w znakomitym stanie. Pokażemy na wystawie około 50 jego elementów. Na każdym z nich znajduje się jakiś ptak - stąd nazwa" – powiedziała kuratorka wystawy.
Na wystawie znajdą się także – jak zapowiadają jej twórcy – srebrne barokowe dzbany, puchary i półmiski zdobione scenami mitologicznymi i herbami rodowymi czy szklane flasze. Oprócz naczyń używanych na pokaz, podkreślających bogactwo ich właścicieli, zaprezentowane zostaną także skromniejsze, codzienne przedmioty.
Ekspozycję wzbogacą pierwsze polskie książki kucharskie, które zawierają - jak wskazano - "kuriozalne dla współczesnego smakosza przepisy".
Wystawa przygotowana została przez Muzeum Narodowe w Kielcach. Obiektów użyczyły m.in. Zamek Królewski w Warszawie, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Muzeum – Zamek w Łańcucie, Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie i Muzeum Ceramiki w Bolesławcu.
Wernisaż wystawy odbędzie się w czwartek w Galerii Gotyckiej Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie; będzie dostępna dla zwiedzających do 1 marca.(PAP)
autorka: Elżbieta Bielecka
emb/ agz/