Największa w Polsce wystawa art deco, którą otworzy w 2020 r. Muzeum Mazowieckie w Płocku, oprócz wnętrz mieszkalnych z lat 20. i 30. XX wieku oraz galerii sztuki i rzemiosła tego okresu, prezentować będzie miejski klimat epoki, z kinem, butikiem modowym, sklepem jubilerskim i gabinetem prezesa banku.
Placówka zapowiada, iż wśród atrakcji nowej ekspozycji, na której znajdzie się ponad tysiąc obiektów w stylu art deco, będą m.in. obraz Tamary Łempickiej (1898-1980) „Martwa natura” oraz automobil jowett, model z 1926 r.
„Nasza kolekcja art deco, która zaczęła powstawać w 2005 r., liczy w tej chwili ponad 1500 obiektów i jest gotowa do tego, żeby stworzyć stałą ekspozycję tego stylu, największą w Polsce” – oświadczył dyrektor płockiego Muzeum Mazowieckiego Leonard Sobieraj podczas czwartkowej konferencji prasowej. Jak podkreślił, gotowa jest już wyremontowana na cele muzealne dwukondygnacyjna kamienica, w której mieścić się będzie wystawa art deco, a także projekt aranżacji ekspozycji „Sztuka dwudziestolecia międzywojennego i art deco”, który przygotowała krakowska pracownia Koza Nostra Studio – wkrótce ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie aranżacji.
„Myślimy, że wystawa zostanie otwarta w przyszłym roku, najwcześniej jesienią. Można śmiało powiedzieć, że będzie to wielkie wydarzenie, nie tylko dla Płocka, ale w ogóle dla kultury narodowej, ponieważ nie ma drugiego takiego przykładu w Polsce, by taka ekspozycja art deco zaistniała” – powiedział dyrektor Muzeum Mazowieckiego. Sobieraj dodał, iż projekt kupna działki, na której znajduje się kamienica pod przyszłą wystawę art deco, a także jej remont i przygotowanie ekspozycji, kosztować będzie w sumie ok. 32 mln zł, z czego ok. 4 mln zł to wsparcie unijne, a pozostała kwota to dofinansowanie samorządu Mazowsza.
Dyrektor Muzeum Mazowieckiego przypomniał, że w 2021 r. placówka ta, słynąca dotychczas z największych w Polsce zbiorów secesji, w tym ekspozycji wnętrz mieszkalnych z tego okresu, będzie obchodziła 200-lecie istnienia. „Naszym szczególnym prezentem na ten jubileusz będzie właśnie nowa wystawa poświęcona art deco” – zaznaczył Sobieraj.
Jak powiedziała Małgorzata Szadkowska z działu sztuki Muzeum Mazowieckiego, ekspozycja art deco w odnowionej kamienicy przeznaczonej na ten cel zajmie ponad 1 tys. metrów kw. na parterze i piętrze budynku. „Wizja, jaka przyświecała nam i projektantom polegała na oddaniu klimatu miejskiego z epoki nocą. Chcieliśmy w ten sposób podkreślić klimat dwudziestolecia międzywojennego, który był bardzo nowoczesny, bardzo luksusowy i jednocześnie tajemniczy. Prezentowane na wystawie obiekty będziemy wydobywać dla zwiedzających za pomocą oświetlenia” – wyjaśniła Szadkowska.
Dodała, iż do klimatu miejskiego nawiązywały będą takie elementy ekspozycji art deco, jak np. znajdujące się na parterze kamienicy aranżacje butiku z kolekcją mody i jej akcesoriów oraz sklepu jubilerskiego, gdzie jednym z eksponatów będzie złota puderniczka Tiffany’ego, a także aranżacja gabinetu prezesa banku, w którym charakter wnętrza podkreślały będą stylowe meble oraz zbiór medali, plakiet, banknotów i papierów wartościowych. Motywem związanym z miejskim klimatem epoki będzie również neon nad minikinem, zapraszający na seans filmowy.
Szadkowska wyjaśniła, że częścią wystawy art deco będą również znajdujące się na piętrze kamienicy stylowe wnętrza mieszkalne. Wspomniała przy tym, iż główny element ekspozycji stanowić będą tam m.in. meble Edmunda Brzozowskiego, inżyniera z Katowic, które powstały w 1938 r., według jego własnego projektu, a także galeria malarstwa z obrazem Tamary Łempickiej „Martwa natura” oraz galeria designu z bogatą kolekcją szkła, ceramiki i metaloplastyki.
Dyrektor Muzeum Mazowieckiego przyznał, iż tamtejszą kolekcję art deco być może w niedługim czasie wzbogaci samochód brytyjskiej marki jowett z roku 1926 r. „Trwają w tej chwili daleko posunięte pertraktacje, żebyśmy ten samochód zakupili. Mam nadzieję, że sprawa pozytywnie się zakończy i automobil ten będzie na ekspozycji art deco” – dodał Sobieraj.
Muzeum w Płocku powstało w 1821 r. z inicjatywy Towarzystwa Naukowego Płockiego. Placówka, która od tego czasu zmieniała swe siedziby i nazwy, rozbudowując jednocześnie zbiory i ekspozycje, początkowo historyczne i archeologiczne, jest uznawana za najstarsze muzeum publiczne w Polsce. Od 1963 r. nosi nazwę Muzeum Mazowieckiego. Od 2005 r. działa w odrestaurowanej, secesyjnej kamienicy w centrum miasta - główną część ekspozycji stanowią typowe dla przełomu XIX i XX wieku wnętrza mieszkań, oddające klimat epoki secesji, a także zbiory malarstwa, rzeźby i rzemiosła okresu Młodej Polski. To najbogatsza tego rodzaju kolekcja w kraju, licząca obecnie ok. 9,5 tys. obiektów.
W sąsiednim, dobudowanym budynku, od 2010 r. płockie Muzeum Mazowieckie udostępnia z kolei wystawę historyczną „X wieków Płocka”, która prezentuje dzieje miasta, stolicy Polski za panowania Władysława I Hermana i Bolesława III Krzywoustego, od założenia grodu po II połowę XX wieku. Na ekspozycji tej znajduje się makieta, największy tego typu obiekt w Polsce, o powierzchni ok. 40 metrów kw., przedstawiająca układ urbanistyczny i zabudowę Płocka z końca XVIII wieku.
Cała kolekcja płockiego Muzeum Mazowieckiego, w tym także ze zbiorami działu etnografii, sztuki ludowej Mazowsza oraz Dalekiego Wschodu, liczy obecnie ok. 100 tys. eksponatów. Z okazji jubileuszu 200-lecia istnienia placówka planuje wydanie albumów poświęconych swym zbiorom i ekspozycjom, w tym nowej wystawie art deco. (PAP)
mb/ dki/