Nową metodę zwiedzania wystawy głównej - audioprzewodnik dla dzieci i rodziców przygotowało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Inauguracja trasy z audiooprzewodnikiem odbędzie się 8 lutego.
"Wprowadzany właśnie audioprzewodnik przeznaczony dla dzieci i ich opiekunów traktujemy jako nowe otwarcie wystawy głównej w Muzeum POLIN" - powiedziała w czwartek podczas konferencji Jolanta Gumula, zastępczyni dyrektora ds. programowych.
Według niej, dzięki nowemu narzędziu – audioprzewodnikowi wraz z wytyczoną ścieżką zwiedzania - "w fascynującą podróż przez 1000 lat historii Polski i polskich Żydów będą mogły udać się całe rodziny i odkrywać wystawę w inny niż dotąd sposób".
Trasa zwiedzania z prowadzi przez sześć galerii wystawy głównej; nie obejmuje galerii "Zagłada" i "Powojnie".
Przewodnikiem po wystawie stałej jest towarzyszący zwiedzającym narrator – aktor, któremu głosu użyczył Wojciech Malajkat. "Chciałem być dla dzieci starszym bratem, dla dorosłych - przyjacielem rodziny, który się swobodnie porusza po wystawie, wie trochę więcej i opowiada o niej nie nudząc. O to, żeby ta narracja była ciekawa i miała odpowiednią dramaturgię zadbali zresztą autorzy audioprzewodnika" - mówił uczestniczący w spotkaniu w POLIN aktor.
"Nie ukrywamy że jestem aktorem i aby podsycić ciekawość zdradzam, że jako aktor przygotowuję się do pewnej roli w filmie, a wspólne zwiedzanie wystawy mi w tym pomaga" - dodał Wojciech Malajkat.
Opowieść narratora uzupełniona jest barwnymi scenkami odegranymi przez aktorów, które pozwalają wczuć się w klimat dawnych epok. Zwiedzający przenoszą o tysiąc lat wstecz do czasów, gdy pierwsi Żydzi przybyli na polskie ziemie, prowadzeni przez narratora odkrywają, jak w kolejnych wiekach zmieniał się świat. Po drodze poznają opowieści z dworskich komnat, warsztatów rzemieślniczych, rozmowy toczące na ulicach dawnych miast i miasteczek.
Młodzi goście muzeum zajrzą do żydowskiego domu i synagogi, dowiedzą się sporo o żydowskich świętach i obyczajach, poznają dawne zawody, zaprojektują własną monetę i wydrukują stronę dawnej księgi na prawdziwej prasie drukarskiej. W ten sposób zwiedzając kolejne galerie dotrą do dwudziestolecia międzywojennego, gdy Polska odzyskała niepodległość.
"Audioprzewodnik został przygotowany dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat i ich dorosłych opiekunów, a do ostatnich dwóch galerii "Zagłada" i "Powojnie" zaproszone są dzieci po ukończeniu 12 lat, chyba że za zgodą opiekunów będą je jednak chciały obejrzeć" - zaznaczyli muzealnicy, odpowiadając na pytanie PAP, co będzie jeśli młodzi goście spytają: „co było dalej, co się stało z Żydami?"
"Jeśli któreś z dzieci interesuje się wojną, bo przecież o niej trochę już wiemy, to może zwiedzać dalej" - tak odpowiedziała na to pytanie uczennica III klasy Krysia Zagroba, która wraz z Grzesiem Piechotą reprezentowała na konferencji ekspertów dziecięcych, którzy testowali wcześniej audioprzewodnik.
"Spotkaliśmy się z grupą dzieci wraz z opiekunami, które nie znały dotąd wystawy. W ten sposób pozyskaliśmy najlepszych ekspertów i najsurowszych recenzentów naszych działań. Zebraliśmy ich opinie, a także uwagi rodziców, aby móc dzisiaj zaprezentować publiczności muzeum atrakcyjną i mądrą aktywność połączoną z edukacją" - powiedziała Anna Czerwińska, kierowniczka Sekcji Edukacji Szkolnej i Rodzinnej Muzeum POLIN.
"Zwiedzałem wystawę z moim 9-letnim synem" - powiedział PAP Krystian Hanke - "Audioprzewodnik nie sprawił mu żadnego kłopotu w obsłudze. Po drodze syn bez trudu wykonywał pewne zdania, a o tym, że narracja była ciekawa, historie umiejętnie opowiedziane, świadczyły wypieki na twarzy chłopca. Jako rodzic też się nie nudziłem. Była to ciekawa i pożyteczna wizyta na tej niełatwej przecież wystawie".
"Nasza stała wystawa jest trudna, ma dużo tekstu, wymaga poświęcenia odpowiednio długiego czasu na zwiedzanie, a niekiedy i ponownych wizyt w muzeum. Dlatego możemy założyć, że ten audioprzewodnik, podający wiedzę w sposób atrakcyjny i zwracający uwagę na najważniejsze punkty w historii, będzie też przydatny dla dorosłych osób odwiedzających POLIN" - powiedziała PAP dyr. Gumula.
Zwiedzanie z rodzinnym audioprzewodnikiem, dostępnym w języku polskim i angielskim, trwa około 1,5 godziny.
Współorganizatorem projektu jest Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, a wsparcia udzieliły: Fundacja Koret, The Louis and Anne Abrons Foundation. (PAP)
autor: Anna Bernat
abe/aszw/