Do odtańczenia poloneza, nagrania swojego tańca i umieszczenia nagrania w sieci zachęcił w środę Polski Teatr Tańca. Akcję "Narodowe Tańczenie" w wersji online zainicjowano z okazji obchodzonego w środę Międzynarodowego Dnia Tańca.
Informację o przedsięwzięciu Polski Teatr Tańca (PTT) opublikował w swoich mediach społecznościowych - tam też można zamieszczać własne nagrania.
Według pierwotnych planów taneczny korowód miał, jak podał PTT, "porywać jak największą liczbę osób do delektowania się urodą najstarszego polskiego tańca narodowego" na ulicy Taczaka w Poznaniu – w miejscu, gdzie powstaje siedziba teatru.
"Niestety z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie nie ma szansy zjednoczyć nas fizycznie w jednym miejscu i czasie. Możemy natomiast spotkać się online i w wirtualnej rzeczywistości razem zatańczyć. Zachęcamy do współtworzenia zbiorowego tańca poprzez zamieszczenie krótkiego nagrania pokazującego własne wykonanie dostojnego tańca polskiego, wywodzącego się z ceremoniału polskich dworów magnackich i szlacheckich, wciąż z przyjemnością tańczonego podczas studniówek czy wesel" – podał teatr.
Własne filmy można zamieszczać w mediach społecznościowych PTT. Jest tam już przygotowane przez teatr nagranie z udziałem zaproszonych gości tańczących poloneza.
Filmy i zdjęcia dokumentujące taniec przesyłać można do poniedziałku 4 maja. "Z wielości materiałów - bo mamy nadzieję na państwa gorący odzew - powstanie wirtualny korowód postaci, podążający śladem gości" – poinformowała dyrektor PTT Iwona Pasińska.
Narodowe Tańczenie odbywa się w ramach akcji TańczMY, której patronem jest Instytut Muzyki i Tańca.
Polski Teatr Tańca – instytucja kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego - został powołany z inicjatywy władz miejskich i środowiska artystycznego Poznania w 1973 r. Pierwszym dyrektorem był Conrad Drzewiecki. W 1988 roku dyrektorem naczelnym i artystycznym została wieloletnia primabalerina Teatru Wielkiego w Łodzi, choreograf i pedagog Ewa Wycichowska - kierowała PTT do 2016 roku.
Na początku marca w centrum Poznania wmurowano akt erekcyjny pod budowę pierwszej siedziby Polskiego Teatru Tańca. Do tej pory PTT działa w wynajmowanych pomieszczeniach. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ pat/