My nie jesteśmy od tego, żeby wymuszać szczepienia, nie jesteśmy służbą sanitarną – stwierdza w rozmowie z PAP szef MEiN Przemysław Czarnek. Apeluje, aby zadbać o bezpieczeństwo dzieci za pomocą szczepień. Szczepieniami dzieci ukraińskich powinny się zająć odpowiednie służby.
Pandemia COVID-19 spowodowała nie tylko ogólną deintensyfikację praktyk religijnych wśród Polaków, ale też wyraźnie osłabiła ich subiektywne poczucie religijności. Dodatkowo przyspieszyła proces polaryzacji polskiej religijności – wykazali badacze z Instytutu Nauk Socjologicznych i Pedagogiki SGGW.
Kończący się w piątek rok szkolny 2021/2022 był drugim rokiem funkcjonowania polskiej edukacji w pandemii COVID-19, część uczniów przez pewien czas musiała uczyć się zdanie. Po 24 lutego, po ataku Rosji na Ukrainę, w polskich szkołach i przedszkolach pojawili się uczniowie uchodźcy.
Po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią jesteśmy świadkami ożywienia ruchu pielgrzymkowego – wskazuje przewodniczący Rady ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek Konferencji Episkopatu Polski bp Krzysztof Zadarko.
Podczas pierwszej mszy kanonizacyjnej od początku pandemii w niedzielę w Watykanie papież Franciszek powiedział, że „świętość to nie kilka heroicznych gestów, lecz wiele codziennej miłości". Świętymi ogłosił dziesięcioro błogosławionych; pięć osób z Włoch, trzy z Francji, po jednej z Holandii i Indii. Na mszę przybyło kilkadziesiąt tysięcy wiernych.
O skutkach pandemii dla Kościoła i sposobach ich przezwyciężania rozmawiali uczestnicy 148. zebrania plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Dębowcu – informuje rzecznik prasowy Prowincji św. Antoniego i bł. Jakuba Strzemię Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych o. Jan Maria Szewek.
99,9 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego w całym kraju funkcjonowało w piątek w trybie stacjonarnym. W 11 województwach, gdzie nie ma ferii, stacjonarnie pracowało 99,9 proc. szkół podstawowych i 99,9 proc. ponadpodstawowych – podaje MEiN.
99,9 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego w całym kraju funkcjonowało w czwartek w trybie stacjonarnym. W 11 województwach, gdzie nie ma ferii, stacjonarnie pracowało 99,9 proc. szkół podstawowych i 99,9 proc. ponadpodstawowych – informuje MEiN.
Podczas pandemii kobiety pracujące w nauce nie publikowały mniej niż mężczyźni. Mało prac naukowych w pandemii publikowały psycholożki, natomiast najwięcej geografki – wynika z badań przeprowadzonych przez zespół prof. Dariusza Jemielniaka z Akademii Leona Koźmińskiego.