W wieku 85 lat zmarł w piątek Edward Brzostowski, w swojej karierze politycznej był m.in. wiceministrem rolnictwa i gospodarki żywnościowej, posłem na Sejm RP oraz burmistrzem Dębicy na Podkarpaciu. Brzostowski był również w latach 80. prezesem Polskiego Związku Piłki Nożnej.
O śmierci Brzostowskiego poinformował na stronie internetowej miasta burmistrz Dębicy.
Brzostowski urodził się w 1935 r. w Straszęcinie k. Dębicy. Pracę rozpoczął w Stoczni Gdańskiej. Po powrocie do Dębicy rozpoczął pracę w miejscowym zakładzie (kombinacie) rolniczo-przemysłowym Igloopol. W 1969 r. został jego dyrektorem, funkcję tę pełnił do 1990 r. Przekształcił chłodnię zatrudniającą 220 osób w spółkę, która zatrudniała w najlepszych czasach 34 tys. osób w 120 zakładach w całym kraju.
W 1978 należał do współtwórców, a następnie był wieloletnim prezesem klubu piłkarskiego LKS Igloopol Dębica. W latach 1985-1986 był prezesem PZPN. Brzostowski był też wiceministrem rolnictwa i gospodarki żywnościowej w latach 1983–1988.
Był też m.in.: burmistrzem Dębicy (2002-2006), posłem na Sejm w latach 2001-2002 oraz wiceprzewodniczącym i radnym sejmiku województwa podkarpackiego.
W Dębicy wybudował m.in. Dom Kultury, krytą pływalnię wraz lodowiskiem i Ośrodek Przygotowań Olimpijskich im. Kazimierza Górskiego w Straszęcinie k/Dębicy. Będąc burmistrzem dla miasta kupił koszary i utworzył tam Ratusz, Muzeum Regionalne i Galerię Sztuki.
Odznaczony m.in. Orderem Sztandaru I Klasy; Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi; Złotą Odznaką Ministra Kultury.
Jak podaje dębicki magistrat, dzięki niemu powstało 49 klubów sportowych, w tym I-ligowa drużyna piłki nożnej oraz I-ligowa drużyna boksu.
W Dębicy wybudował m.in. Dom Kultury, krytą pływalnię wraz lodowiskiem i Ośrodek Przygotowań Olimpijskich im. Kazimierza Górskiego w Straszęcinie k/Dębicy. Będąc burmistrzem dla miasta kupił koszary i utworzył tam Ratusz, Muzeum Regionalne i Galerię Sztuki. Utworzył w Dębicy zamiejscowy ośrodek Uniwersytetu Ekonomicznego z Krakowa i Wyższą Szkołę Języków Obcych. Wybudował Plac Solidarności z pomnikiem Jana Pawła II oraz wiele innych obiektów infrastruktury miasta.
Został Zasłużonym dla Miasta Dębicy w 2007 roku.(PAP)
autor: Wojciech Huk
huk/ mark/